Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Řešení dotazu:
/usr/local/bin/iscan
, dostanu:
/usr/local/bin/iscan: error while loading shared libraries: libesmod.so.2: cannot open shared object file: No such file or directoryKdyž vytvořím symbolický link do
/usr/bin
příkazem:
ln -s /usr/local/lib/libesmod.so.2 /usr/lib/libesmod.so.2
tak již iscan
error nevypíše, ale jakoby se spouští a nic se nespustí.
Příkaz sane-find-scanner
najde scanner na libusb:001:003
. Podle návodu bych udělat
chmod 0666 /proc/bus/usb/001/002takový soubor, nebo adresář však u mě neexistuje. Existuje
/proc/usb/
, které už je dále prázdné.
Věděl byste někdo, co s tím?
Děkuji.
etc/fstab
je nutno přidat řádek:
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0a po rebootu (nebo bez rebootu příkazem
mount -a
) se objeví v /proc/bus/usb
adresáře a soubory 001, 002, ...
Dále jsem zkoušel všechny možné kombinace nastavení (dll.conf, epkowa.conf,...), ale skener stále nefunguje - jako kdyby ho SANE nemohlo najít, nebo jako kdyby neodpovídal.
S pozdravem Martin Krejčí
Tiskni
Sdílej: