Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj komunito, trochu pracuji ve vašem oboru a mám trochu problém.
V síti u zákazníka mám zařízení Nanostation M5, zařízení je za natem a nemá veřejnou IP, snažím se z tohoto zařízení postavit tunnel proti našemu dohledovému centru a do tohoto tunnelu směrovat některé sítě.
Bohužel se mi to nedaří, v NS5 běží operační systém Linux, umím se na něj přihlásit pomocí SSH.
Myslela jsem si, že by šel udělat tunnel pomocí GRE, ale nejde mi sestavit, respektive na druhou stranu se žádna data nedostanou, může být jedna strana GRE tunnelu za natem s neveřejnou IP?
Zařízení dále podporuje tunnel ipip, o kterém toho moc nevím, k dispozici je i nástroj ppp.
Na zařízení bude poměrně vysoký datový tok, až 8Mbit směřem k němu, tedy bych ráda použila nějaký tunnel bez šifrování, mám strach, že by to procesor v NS5 neupočítal.
Koukala jsem se na nástroj OpenWrt, což by měl být jiný firmware, také postavený na Linuxu a dle stránek je možné ho nahrát do zařízení, poskytuje nástroje pro tunnel? Martina.
Tiskni
Sdílej: