Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Řešení dotazu:
AMD mívá menší spotřebu než Intel (někdy i výrazně), což by vám více vyhovovalo, bohužel jejich integrované grafiky nejsou tak dobré jako ty od Intelu, hlavně co se týče podpory v Linuxu. Osobně bych šel do AMD procesoru (co takový osmijádrový Opteron 4274 HE s TDP 65 W?) + on-board Intel HD grafika.AMD miva mensi spotrebu? Odkedy? Od dob procesorov Core je na tom so spotrebou lepsie Intel. Tiez aj co sa tyka pomeru vykon/spotreba. To nehovorim o vykone, tam urcite vyhrava Intel. AMD ma vyhodu v urcitych pripadoch, napr. v tom, ze ponuka procesory s vecsim poctom fyzickych jadier(12 jadrove Opterony ), co intel zatial nema. Ak to ma byt postavene na desktopovych komponentoch, tak jednoznacne Intel Sandy Bridge. Odporucam pouzit aj dosku priamo od Intelu. Niesu tam zbytocnosti, ktore clovek nepotrebuje a ma velmi dobru podporu pre svoje dosky. Intel je na tom s podporou linuxu na velmi dobrej urovni.
AMD miva mensi spotrebu? Odkedy? Od dob procesorov Core je na tom so spotrebou lepsie Intel. Tiez aj co sa tyka pomeru vykon/spotreba. To nehovorim o vykone, tam urcite vyhrava Intel. AMD ma vyhodu v urcitych pripadoch, napr. v tom, ze ponuka procesory s vecsim poctom fyzickych jadier(12 jadrove Opterony ), co intel zatial nema.Najděte mi nějaký desktopový nebo serverový intelácký procesor, který má TDP do 4 W/GHz/core (mnou narvžený Opeton má 3,25 W/GHz/core, ty nejúspornější Intely mají těsně pod 5 W/GHz/core). Jediný, co má Intel se spotřebou dobrý, je Atom a některé mobilní procesory.
4x SATA 3 (mozna by stacilo 2x a do SATA 2 dat SSD disky pro system)
Tomu moc nerozumím. Právě u SSD máte šanci propustnost SATA-3 opravdu využít, klasické disky nevytíží ani SATA-2. Takže pokud bych to kombinoval (třeba kvůli nedostatku SATA-3 portů), tak obráceně.
externi graficka karta (na vykreslovani 2D grafiky a sledovani videa by mela stacit integrovana)
Integrovaná vám jednak ubere systémovou paměť, jednak je otázka, jestli to, že se o paměti dělí procesor a GPU, neovlivní rychlost přístupu k nim (neví někdo o nějakém testu, který by byl na tohle zaměřen?).
Tiskni Sdílej: