Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Řešení dotazu:
AMD mívá menší spotřebu než Intel (někdy i výrazně), což by vám více vyhovovalo, bohužel jejich integrované grafiky nejsou tak dobré jako ty od Intelu, hlavně co se týče podpory v Linuxu. Osobně bych šel do AMD procesoru (co takový osmijádrový Opteron 4274 HE s TDP 65 W?) + on-board Intel HD grafika.AMD miva mensi spotrebu? Odkedy? Od dob procesorov Core je na tom so spotrebou lepsie Intel. Tiez aj co sa tyka pomeru vykon/spotreba. To nehovorim o vykone, tam urcite vyhrava Intel. AMD ma vyhodu v urcitych pripadoch, napr. v tom, ze ponuka procesory s vecsim poctom fyzickych jadier(12 jadrove Opterony ), co intel zatial nema. Ak to ma byt postavene na desktopovych komponentoch, tak jednoznacne Intel Sandy Bridge. Odporucam pouzit aj dosku priamo od Intelu. Niesu tam zbytocnosti, ktore clovek nepotrebuje a ma velmi dobru podporu pre svoje dosky. Intel je na tom s podporou linuxu na velmi dobrej urovni.
AMD miva mensi spotrebu? Odkedy? Od dob procesorov Core je na tom so spotrebou lepsie Intel. Tiez aj co sa tyka pomeru vykon/spotreba. To nehovorim o vykone, tam urcite vyhrava Intel. AMD ma vyhodu v urcitych pripadoch, napr. v tom, ze ponuka procesory s vecsim poctom fyzickych jadier(12 jadrove Opterony ), co intel zatial nema.Najděte mi nějaký desktopový nebo serverový intelácký procesor, který má TDP do 4 W/GHz/core (mnou narvžený Opeton má 3,25 W/GHz/core, ty nejúspornější Intely mají těsně pod 5 W/GHz/core). Jediný, co má Intel se spotřebou dobrý, je Atom a některé mobilní procesory.
4x SATA 3 (mozna by stacilo 2x a do SATA 2 dat SSD disky pro system)
Tomu moc nerozumím. Právě u SSD máte šanci propustnost SATA-3 opravdu využít, klasické disky nevytíží ani SATA-2. Takže pokud bych to kombinoval (třeba kvůli nedostatku SATA-3 portů), tak obráceně.
externi graficka karta (na vykreslovani 2D grafiky a sledovani videa by mela stacit integrovana)
Integrovaná vám jednak ubere systémovou paměť, jednak je otázka, jestli to, že se o paměti dělí procesor a GPU, neovlivní rychlost přístupu k nim (neví někdo o nějakém testu, který by byl na tohle zaměřen?).
Tiskni Sdílej: