Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Atom s IONem mám taktéž - je to kvůli VDPAU, tj. hardwarová akcelerace videa. Bez problému přehraji jak 720 ta 1080, vše spojeno přes HDMI do televize.
Atom není extra výkoný, ale na FE mi krásně vystačí. U BE záleží, co od něj očekáváte, ale v zásadě by měl spolu s FE fungovat nádrherně, to hlavní, streamování z DVB-T nebo DVB-S do sítě není nikterak náročné (signál už v MPEGu je, takže zjednodušeně jen vezme signál a pošle do sítě).
Detekce reklam apod. samozřejmě taktéž bude fungovat. Při výkonějším BE stroji si pak můžete dovolit detekci v reálném čase, ale to už je jen taková třešnička na dortu. :)
Youtube tuším už také funguje dobře - co flashplayer umí hw akceleraci, před tím to bylo na Atomu zlo.
S cenou se cca vejdete. Nedražší na tom bude stejně ta deska.
Pokud to s HD myslíte vážně, jděte rovnou do DVB-S (přesněji DVB-S2).
Tak tohle záleží čistě na vás. Buď chcete malou a tichou krabičku k televizi a pak musíte sáhnout po něčem silně integrovaném nebo vám na tomhle nezáleží a pak si tam můžete postavit i něco vetšího. Je to velmi rozsáhlé, musíte si pečlivě promyslet, jak to chcete mít.
Určitě se s MythTV potrápíte, než to bude fungovat dle potřeb, ale pak budete nad míru spokojen :) Sám si nedovedu představit být bez MythTV. Pokud plánujete v budoucnu mít více FE, doporučuji již teď BE i FE rozdělit. BE nemusí být příliš výkoné a budete mít dostatek slotů pro karty. Nemusíte se bát, že by se BE nevyužil, jakmile začnete používat MythTV, tak brzo budete naplno využívat nahrávání. Sám si někdy pouštím pořady např. o 30 minut později, aby to bylo bez reklam - velmi návykové . BE může žít vlastním životem, zapínat/vypínat se sám dle potřeby.
FE pak bude jen co nejmenší krabička, která se postará o akceleraci videa - nic víc nepotřebuje. Několik Atomů používám, pár dokonce v nepřetržitém provozu a nic se nepokazilo. Samozřejmě se může rozbít nějaká drobnost a může to být celé na vyhození, mě se to nestalo a k užitku je to přiměřené riziko.
Nejsem si jist, jak akcelerace u Intel grafik bude spolupracovat s MythTV - možná poradí někdo jiný, připadně třeba najdete zkušenosti na netu.
DVB-T2, neboli HD u nás oficiálně nejede. Snad v Praze jede test a třeba jednou bude po celé ČR (dění kolem DVB-T moc nesleduji) :). Každopádně vidím rozdíl oproti DVB-T a DVB-S na stejném programu (tj. v SD, tedy normální kvalitě). Rozdíl oproti ČT HD a normálnímu ČT či Nova HD oproti Nově je jasně zřetelný. Pokud na satelitu půjdete i do rozšířené nabídky, tak naleznete ještě víc HD stanic a pokoukání je to fakt krásné :). Případně tam naleznete zdarma cizí HD stanice.
Je to všechno o potřebách, někomu může kvalita DVB-T stačit, pokud chcete vysokou kvalitu, jděte do satelitu. Zkuste si tedy prosím promyslet, co všechno očekáváte od MythTV. Jestli občasné pokoukání nebo to má být primární příjem televize v domácnosti. Jak často budete asi nahrávat apod. Pak můžeme vymyslet, co bude nejlepší a zapracovat to tak, aby bylo možné do budoucna rozširovat.
Tiskni
Sdílej: