Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Atom s IONem mám taktéž - je to kvůli VDPAU, tj. hardwarová akcelerace videa. Bez problému přehraji jak 720 ta 1080, vše spojeno přes HDMI do televize.
Atom není extra výkoný, ale na FE mi krásně vystačí. U BE záleží, co od něj očekáváte, ale v zásadě by měl spolu s FE fungovat nádrherně, to hlavní, streamování z DVB-T nebo DVB-S do sítě není nikterak náročné (signál už v MPEGu je, takže zjednodušeně jen vezme signál a pošle do sítě).
Detekce reklam apod. samozřejmě taktéž bude fungovat. Při výkonějším BE stroji si pak můžete dovolit detekci v reálném čase, ale to už je jen taková třešnička na dortu. :)
Youtube tuším už také funguje dobře - co flashplayer umí hw akceleraci, před tím to bylo na Atomu zlo.
S cenou se cca vejdete. Nedražší na tom bude stejně ta deska.
Pokud to s HD myslíte vážně, jděte rovnou do DVB-S (přesněji DVB-S2).
Tak tohle záleží čistě na vás. Buď chcete malou a tichou krabičku k televizi a pak musíte sáhnout po něčem silně integrovaném nebo vám na tomhle nezáleží a pak si tam můžete postavit i něco vetšího. Je to velmi rozsáhlé, musíte si pečlivě promyslet, jak to chcete mít.
Určitě se s MythTV potrápíte, než to bude fungovat dle potřeb, ale pak budete nad míru spokojen :) Sám si nedovedu představit být bez MythTV. Pokud plánujete v budoucnu mít více FE, doporučuji již teď BE i FE rozdělit. BE nemusí být příliš výkoné a budete mít dostatek slotů pro karty. Nemusíte se bát, že by se BE nevyužil, jakmile začnete používat MythTV, tak brzo budete naplno využívat nahrávání. Sám si někdy pouštím pořady např. o 30 minut později, aby to bylo bez reklam - velmi návykové . BE může žít vlastním životem, zapínat/vypínat se sám dle potřeby.
FE pak bude jen co nejmenší krabička, která se postará o akceleraci videa - nic víc nepotřebuje. Několik Atomů používám, pár dokonce v nepřetržitém provozu a nic se nepokazilo. Samozřejmě se může rozbít nějaká drobnost a může to být celé na vyhození, mě se to nestalo a k užitku je to přiměřené riziko.
Nejsem si jist, jak akcelerace u Intel grafik bude spolupracovat s MythTV - možná poradí někdo jiný, připadně třeba najdete zkušenosti na netu.
DVB-T2, neboli HD u nás oficiálně nejede. Snad v Praze jede test a třeba jednou bude po celé ČR (dění kolem DVB-T moc nesleduji) :). Každopádně vidím rozdíl oproti DVB-T a DVB-S na stejném programu (tj. v SD, tedy normální kvalitě). Rozdíl oproti ČT HD a normálnímu ČT či Nova HD oproti Nově je jasně zřetelný. Pokud na satelitu půjdete i do rozšířené nabídky, tak naleznete ještě víc HD stanic a pokoukání je to fakt krásné :). Případně tam naleznete zdarma cizí HD stanice.
Je to všechno o potřebách, někomu může kvalita DVB-T stačit, pokud chcete vysokou kvalitu, jděte do satelitu. Zkuste si tedy prosím promyslet, co všechno očekáváte od MythTV. Jestli občasné pokoukání nebo to má být primární příjem televize v domácnosti. Jak často budete asi nahrávat apod. Pak můžeme vymyslet, co bude nejlepší a zapracovat to tak, aby bylo možné do budoucna rozširovat.
Tiskni
Sdílej: