Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Asi by stalo zato napsat, alespon odkud jsi a nejaky kontakt pro nekoho kdo by neco chtel..ne, nestalo by to za to, protoze to chci nekam predat jako hromadu a nemam cas na to, abych to napred sepisoval a pak travil cas mailovanim se zajemci o jednotlive kousky
1.) Buď to musíš nějak třídit - i různá charita to chce mít roztříděné a co nevezmou stejně budeš muset odvést jinam.zase taková směs to není - ca. 4 ks LCD, 3 ks laserové MFD (2x Canon, 1x HP) - ty jsem nerozchodil při přechodu na linux, tak jsem kupoval nové od Brotheru akorát nevím o žádné charitě (nejlépe Brno)
Maximalni uzitek bych videl, pokud se to sepise a rozesle nabidka mailem do detskych domovu, materskych skolek, psich utulku, detskych vesnicek (Medlanky), Klokanku apod.+1
V poslednej dobe som si všimol, že sa viac preferuje práca na PC. Potom vzniká otázka, že prečo deti celé dni sedia pri PC a nechcu sa hýbať ? Vznikajú rôzne choroby z nedostatku pohybu. Nie je to náhodou tým, že rodičia detí preferujú takýto spôsob zábavy deti, pretože pritom nehrozí fyzické zranenie. (nemyslím veci ako porušená izolácia a iné extrémy. Inými slovami nič nie je bez rizika.) Ale potom sa nemôžu čudovať, že ich deti nechcú fyzický pracovať. Asi to bude tým, že práca na PC je menej fyzický namahavá ?
Problém s svieteným elektronovým lúčom a zničeným LCD panelom by sa dalo vyriešiť projektorom. Možno aj tou zatracovanou interaktívnou tabulov.
Ohladom hier by to možno šlo vyriešiť konzolou s pohybovým senzorom. (kinect,Nintendo Wii)
Tiskni
Sdílej: