Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Asi by stalo zato napsat, alespon odkud jsi a nejaky kontakt pro nekoho kdo by neco chtel..ne, nestalo by to za to, protoze to chci nekam predat jako hromadu a nemam cas na to, abych to napred sepisoval a pak travil cas mailovanim se zajemci o jednotlive kousky
1.) Buď to musíš nějak třídit - i různá charita to chce mít roztříděné a co nevezmou stejně budeš muset odvést jinam.zase taková směs to není - ca. 4 ks LCD, 3 ks laserové MFD (2x Canon, 1x HP) - ty jsem nerozchodil při přechodu na linux, tak jsem kupoval nové od Brotheru akorát nevím o žádné charitě (nejlépe Brno)
Maximalni uzitek bych videl, pokud se to sepise a rozesle nabidka mailem do detskych domovu, materskych skolek, psich utulku, detskych vesnicek (Medlanky), Klokanku apod.+1
V poslednej dobe som si všimol, že sa viac preferuje práca na PC. Potom vzniká otázka, že prečo deti celé dni sedia pri PC a nechcu sa hýbať ? Vznikajú rôzne choroby z nedostatku pohybu. Nie je to náhodou tým, že rodičia detí preferujú takýto spôsob zábavy deti, pretože pritom nehrozí fyzické zranenie. (nemyslím veci ako porušená izolácia a iné extrémy. Inými slovami nič nie je bez rizika.) Ale potom sa nemôžu čudovať, že ich deti nechcú fyzický pracovať. Asi to bude tým, že práca na PC je menej fyzický namahavá ?
Problém s svieteným elektronovým lúčom a zničeným LCD panelom by sa dalo vyriešiť projektorom. Možno aj tou zatracovanou interaktívnou tabulov.
Ohladom hier by to možno šlo vyriešiť konzolou s pohybovým senzorom. (kinect,Nintendo Wii)
Tiskni
Sdílej: