Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nejsem schopný zprovoznit diskrétní grafiku na ThinkPadu T530. Notebook umožňuje v setupu nastavit buď integrovanou grafiku Ivy Bridge Intel HD 4000, diskrétní NVIDIA NVS 5400M, nebo NVIDIA Optimus. Průšvih je, že integrovaná grafika podporuje výstup pouze na displej notebooku nebo VGA konektor na notebooku. Pokud chci používat externí monitor připojený přes DisplayPort nebo DVI na dokovací stanici, musím použít diskrétní grafiku NVIDIA, kterou podporují binární ovladače od verze 295.59.
Problém je, že nedokážu notebook s diskrétní grafikou spolehlivě zprovoznit. Instalace a Live CD CentOS 6.2 a Fedory 17 nenabootují, pokud mám v setupu vybranou Nvidii. Musím zvolit buď Intel nebo Optimus. Pak jsem schopen distribuci nainstalovat a všechno až na externí monitor funguje perfektně. V dalším kroku jsem tedy nainstaloval binární ovladače NVIDIA, reboot notebooku a v setupu vybrat diskrétní grafiku. Bohužel, ani Fedora ani CentOS potom už většinou nenabootuje. Nějakým zázrakem mi jednou Fedora a jednou CentOS nabootovaly a NVIDIA fungovala perfektně včetně výstupu na externí monitor. Po restartu už ale opět systém umřel při bootování.
Setkal jste se někdo s podobným problémem? Používáte Linux na nových ThinkPadech s Ivy Bridge nebo i Sandy Bridge a NVIDIA Optimus?
Řešení dotazu:
Zkusil jsem instalaci Debianu Wheezy (netinstall) a ta i při zapnuté diskrétní grafice funguje naprosto spolehlivě. Problém je, že nainstalovaný systém pak při bootu opět umře stejně jako CentOS nebo Fedora.
Napadá někoho jak zjistit co způsobuje zamrznutí během bootu?
Díky za pomoc. Chvíli to vypadalo, že to pomohlo, ale jenom do chvíle než jsem nainstaloval binární ovladače NVIDIA. Od té chvíle opět nenabootuje.
To samozřejmě mám, ale fungovalo to jenom dokud jsem nenainstaloval ovladače NVIDIA. Optimus nebo Intel funguje v pohodě, samotná diskrétní grafika znamená výtuh při bootu.
Takže problém určitě bude někde v ACPI. Pokud nabootuju jádro s parametrem acpi=off
, systém naběhne a diskrétní grafika funguje v pohodě. Samozřejmě bez ACPI nefunguje polovina periférií, takže reálně to použít nejde. Když vnutím jádru pouze acpi=noirq
, systém občas (velmi zřídka) naběhne, ale při pokusu o přihlášení v gdm vytuhnou X i s celým systémem.
Tak funguje ještě jedna možnost. Systém naběhne s parametrem jádra maxcpus=0
, což je ale také reálně nepoužitelné. Asi mi nezbyde nic jiného než sledovat aktualizace BIOSu, NVIDIA ovladače a jádra.
Takže problém je vyřešen. Děkuji Pedrovi za nakopnutí s ACPI. Postupně jsem vyzkoušel několik parametrů jádra, které se týkají ACPI a přerušení. Kterýkoli z následujících parametrů funguje:
Nejsympatičtější mi byly poslední dvě možnosti, takže momentálně mám v grub.conf
parametr jádra intremap=off
a všechno kromě čtečky paměťových karet funguje v CentOS tak jak má. Na čtečku se mrknu někdy jindy.
Tiskni
Sdílej: