Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
rad bych probral otazku ohledne archivace dat a moznych pouzitych medii, na netu jsem nasel stare diskuze, ktere nikam nevedly a mezi clanky zadne odborne a vecne informace.
Cil je dlouhodoba zaloha fotek a videi a to na +10let, je mi jedno ze ta technologie za 10 let nemusi existovat, za tu dobu se to muze prekopirovat na novou kdyz se odsvedci, a do te doby uchovavat stary hw ktery to jeste precte.
Do uvahy prichazi DVD-RAM, HDD/externi HDD, SSD a flash, kazdy ma sve vyhody i nevyhody, jde mi hlavne o poruchovost a schopnost pametove bunky uchovat informaci, at udrzenim si naboje nebo "nevysvicenim" sluncem na cdromu atd.
Magneticke pasky vylucuji z duvodu porizovaci ceny dnesnich modernich archivacnich hw a pasek, potrebuji to pro soukome ucely.
DVD-RAM
Co jsem vycetl tak jeho teoreticka doba uchovani hodnoty je kolem 30 let, nejvetsi problemy jsou hlavne poskrabani (irelevantni pro skladovani treba v trezoru), vysviceni dat (medium bude stejne porad v temnu v supliku) a docetl jsem se, ze problem byva hlavne v cdromkach ktere nedokazou po delsi dobe cd nacist a precist (hlavne LG jsem cetl reakce).
HDD/externi HDD
Nikde jsem nenasel informaci jak dlouho vydrzi ma magneticke plotne uchovana hodnota, je to osvedcene rychle a velkokapacitni medium, ktere ale starne pri zaukotvovani ctecich hlav, ma metody realokace vadnych sektoru (u WD black automaticke pri poklesu napeti hodnoty i kdyz jde jeste precist) atd. O disku neni problem zjistit hodne informaci o stavu pres S.M.A.R.T., tim se stava co se kontroly stavu tyce podle me nejlepsi. A jestli je rozdil mezi externim (tzn ma vlastni hw a fw pro pripojeni pres usb jeste navic) a internim diskem ktery pripojim primo do mb (samozrejme z externiho jde ten disk vyjmout a pripojit taky naprimo). A taky rozdil mezi 2.5" a 3.2" (nevim jestli plotny jsou stejne jemne, jestli radsi vetsi "drsnost/prostor" na bit atd). RAID asi neprichazi v uvahu protoze to je reseni pri stale potrebe pristupu na disk, zde mluvime tak jednou rocne doplneni dat nez bude disk plny, nasledne uchovani pro dalsi generace :).
Flash disk
Nejlepsi na uskladneni, bohuzel ale vyrabene maximalne masove pro konzumni spolecnost, aby byla nejmensi cena, setkal jsem se se spousty flashek, ktere krachli a to treba i Corsair Survivor, ktery je marketingove delany na nejvetsi fyzickou odolnost ale uvnitr mi sam od sebe umrelo pametove medium (vylozene ten flash svab), elektronika normalne fungovala, flash se pripojil, vsechno. O uchovani naboje jsem slysel rozporuplne nazory (4roky-10let), ale nikde se uz nepsalo jestli pri opakovem pripojovani nebo fakt 4 roky bez napeti. Nasel jsem tohle: Sandisk memory vault , ale zase nikdo negarantuje ze ty data tam budou za 100 let ale stacilo by klidne tech 10 :), ale kdo garantuje aspon to.
SSD
Docela nova technologie postavena na flash pametich (je v ni nejaky rozdil ssd vs flash?), problemy se snizenim rychlosti zapisu pri preplnenim media kvuli zpusobu prepisu celeho sektoru atd, ktere pro archivaci dat nejsou ale podstatne.
Problem vidim spis v technologii v souvislosti s Flash disky, ale kdo vi co v tomhle nam budocnost prinese.
Urcite se bude zalohovat minimalne na dva druhy medii, ale nerad bych abych za 10 let nenasel data ani na jednom druhu.
Byl bych vdecny za jakekoliv vyzkumne prace (treba i diplomky a klidne v anglictine), nebo nejake testy velkych korporaci, ktere ale disky nevyrabeji (kvuli "nase disky jsou vlastne ty nejlepsi"). Nejlepsi by byly i zkusenosti adminu, ktere dnes a denne litaji kolem diskovych poli a resi existenci firemniho zlata s docela velkym rozpoctem :).
Pokud jsem se v necem mylil pri zhrnuti, prosim vyvedte me z omylu :)
Řešení dotazu:
ja by som povedal ze akakolvek kombinacia horeuvedeneho ale min. 2 (lepsie 3) komponenty.
D.
pokud je magnetizmus zavisly na case, tak resetuji counterI když z disku jenom čtete?
Tiskni
Sdílej: