Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
tak tajné dataCold-Boot je relativně jednoduchý (stačí plyn do zapalovačů a deska, které při POSTu nepřepisuje RAM), dokáže ho provést kde kdo (proslýchá se, že třeba i státní složky).
tak takové zařízení nesmí být připojeno do sítěTo je blbý, já s těmi tajnými daty potřebuju pracovat tak, že interagují se světem.
a musí být umístěna v izolované odstíněné místosti kam mají oprávnění vstoupit pouze někteří jedinciTo je trošku na úkor použitelnosti, tazatel (i já) zjevně potřebujeme notebook.
Nevím, jaký máš notebook,ThinkPad T60
ale často je jediná (a nejjednodušší :) možnost zalepit RAMky ve slotu.Celkom fajn návrh, neuvadzas ale, čím to lepiť.
A nebo softwarově, pokud se bojíš jenom o uspaný notebook, tak zahazuj klíč nebo uspávej na disk; pokud máš procesor s AES-NI, zkus TRESOR.Notebook uspávam iba na disk, procesor s AES-NI nemám.
Celkom fajn návrh, neuvadzas ale, čím to lepiť.Zkusil bych to vteřinovým lepidlem (kyanoakrylát). Normálně prostě přes slot nakapat. Útočník pak může maximálně vylomit paměti i s kusem desky a pájet ty vylomené kontakty na zmražených pamětech v šibeničním časovém limitu už se mu chtít nebude :). Hardcore by bylo zalejt to epoxidovou pryskyřicí, ale nevím, jak by to chladilo.
Ehm, to může fungovat jen pokud ten kdo chce data má důvod to udělat nepozorovaně. Předpokládám, že když je řeč o cold bootu tak útočník stroj může fyzicky i zničit, aby se dostal k datům. A senzor na flexku asi ten notebook neměl, že?Presne. Prilepenie zatial je najjednoduchsi a najschodnejsi napad. Otazka je aky vplyv na kyanoakrylat maju napr. riedidla a ci neumoznuju bezpecne vybratie bez porusenia. To iste epoxid. Nevyhodou je nemoznost upgradu.
Opět špatně. Nemusí mít přenosný rentgen, naopak přenese notebook do plně vybavené forenzní laboratoře.aha, akorat ho musi do laboratore prenest hodne rychle, protoze v notebooku nemam baterku a ani ho nemam hybernovanej
A když už bude mít dump paměti tak na to může spouštět programů kolik a jak dlouho chcepripadne si program sam napise?
no nevim, jestli nekdo bude rezat notebook flexkou, tak jaka je pravdepodobnost, ze prerizne DIMM? pokud nevi, kde jsou a nebude mit s sebou prirucni roentgen?Notebook daného typu může znát a příruční rentgen je krabička velikosti většího externího disku. Navíc u většiny notebooků se k paměti dostane prostě po sundání/odlomení vnějšího plastu.
stejne s lepidlem, snad nikdo nepredpoklada, ze pameti budou prilepeny a i kdyby na kyanoakrylat nejaky redidlo fungovalo (IMHO aceton nefunguje, zato vylepta plastovy dily okolo), tak utocnik ztrati minuty, ktery mu potom muzou chybetTo lepidlo bych rozpouštěl pod proudem (tj. refresh stále jede) a acetonem jsme sundavali kyanoakrylát z prstů. Akorát nevím, jestli ho aceton nesudnal díky tomu, že sundal kůži pod ním
1. protoze nejjednoduzsi forma utoku je restartovat pocitac z USB, misto tahani s sebou min. 5 ruznych laptopu na ruzny pametiTaky můžou předem vědět, jaký typ notebooku máš… Starší = DDR, novější = DDR2.
co dat v grubu jako default memtest treba jen s 1s nebo 3s prodlevou pod nejaky nepodezrely label?Já radši zahesloval BIOS.
2. neni to nahodou tak, ze v dumpu pameti ten obvykly program najde jen klice od AES?Existují aeskeyfind (zkoušeno na aes-xts a funguje) a rsakeyfind (nezkoušeno). Pak je ještě jendakeyfind, který jsem nikde nezveřejňoval a který umí hledat všechny klíče, které podporuje dm-crypt (a možná i ostatní SW, nezkoušel jsem), ale jde mu to strašlivě pomalu, zejména pokud byl svazek vytvořen novějším cryptsetupem. dm-crypt totiž klíč ukládá do paměti sekvenčně, takže prostě čteš bajty v okně o délce klíče a zkoušíš. Na všechno ostatní je tu Mastercard.
#!/bin/bash echo LeetHackCrackTheWorldCracker echo "(c) 1992-2015 Jan Hrach" echo License number: 13718-00694-16489-86891-89956 echo Licensed to: CryptoKid echo Unauthorized distribution of this software is PROHIBITED echo For pricing, contact sales @ hrach eu. Educational licenses start with $500 echo i=0 while true; do dd if=key.bin bs=1 skip=$i count=256 of=tmp; cryptsetup luksAddKey --master-key-file tmp test.bin; let i=$i+1; echo $i; done
Tiskni
Sdílej: