Společnost Jolla spustila kampaň na podporu svého nového telefonu Jolla Phone se Sailfish OS. Dodání je plánováno na první polovinu příštího roku. Pokud bude alespoň 2 000 zájemců. Záloha na telefon je 99 €. Cena telefonu v rámci kampaně je 499 €.
Netflix kupuje Warner Bros. včetně jejích filmových a televizních studií HBO Max a HBO. Za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun).
V Las Vegas dnes končí pětidenní konference AWS re:Invent 2025. Společnost Amazon Web Services (AWS) na ní představila celou řadu novinek. Vypíchnout lze 192jádrový CPU Graviton5 nebo AI chip Trainium3.
Firma Proxmox vydala novou serverovou distribuci Datacenter Manager ve verzi 1.0 (poznámky k vydání). Podobně jako Virtual Environment, Mail Gateway či Backup Server je založená na Debianu, k němuž přidává integraci ZFS, webové administrační rozhraní a další. Datacenter Manager je určený ke správě instalací právě ostatních distribucí Proxmox.
Byla vydána nová verze 2.4.66 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 5 bezpečnostních chyb.
Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Zdravím.
Na notebooku (MSI PR210X) mám grafickou kartu ATI RS690M Radeon X1200 Series. Začátkem roku jsem si na něj nainstalovala Linux Mint Lisa, místo Ubuntu (verzi si nepamatuji, ale myslím si že to bylo 09 LTS). Hlavní důvod k přeinstalaci byly problémy s wifi.
Po přeinstalaci mi nefungje pořádně 3D akcelerace. Ovladač (Gallium 0.4 on ATI RS690), který je nainstalovaný funguje pro většinu nejběžnějších věcí poměrně dobře, ale je výrazně horší než vím, že je moje grafická karta schopná. glxgears mívaly cca 250 FPS a minimálně 50 FPS na celou obrazovku, teď zvládají maximálně 50 FPS a při celé obrazovce se plouží na 20 FPS.
Pokusila jsem se nainstalovat proprietární ATI Catalyst ovladač pro Linux a tady jsem narazila na problém. Poslední ovladač, který pro mojí grafickou kartu přichází v úvahu ATI Catalyst™ 9.3 Proprietary Linux x86 Display Driver již není kompatibilní se současným jádrem a verzí X windows. Pokus o instalaci hlásí:
Error: ./default_policy.sh does not support version default:v2:x86_64:lib32::none:3.0.0-12-generic; make sure that the version is being correctly set by --iscurrentdistroDowngradovat jádro i s X windows mi za tu námahu nestojí, nejen kvůli tomu že mi teď konečně funguje wifi bez jakýchkoliv problémů.
Můžete mi poradit kam bych se mohla kouknout, nebo co bych mohla zkusit k pořádnému rozchození 3D akcelerace?
Předem díky za jakoukoliv odpověď.
Anežka
Tiskni
Sdílej: