Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
pres VOIP branuJako akustickým modemem? Tady to prej umí, ale bude to šíleně pomalý a nestabilní.
Co je to VOIP brana , prosim specifikace.
k IP telefonuK IP telefonu? IP telefon se obvykle připojuje normálně k ethernetové síti, tedy přes RJ45. K tomu vůbec není VoIP router potřeba. Ale buď jsem úplně blbej, nebo to celé nesedí. Škatulka s tykadélkama bude mít určitě NAT, což znamená, že za ní budou soukromé adresy. Jenže, pokud se nemýlím, VoIP telefon by ze soukromé adresy neměl fungovat. Pokud ovšem máš od ISP více adres a ta škatulka má ošetřený výstup bez překladu adres pro VoIP telefon, tak by to možné bylo. Pokud jde o samotné propojení, nemusí to být špatným nastavením Samby, ale třeba firewallem nebo TCP wrapperem.
VoIP telefon by ze soukromé adresy neměl fungovatAle jo, když se připojuje k SIP serveru s veřejnou IP a pak se přes tento server tlačí i média, tak to jde. Běžně se to takhle dělá.
To zarizeni se jmenuje TP-linkMám obavu, že to, co se jmenuje TP-LINK, se nachází o pár kilometrů dál, a to v malém státečku, který se jmenuje Čína
Tiskni
Sdílej: