Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
A pak tu máme dobrou spolehlivost u RAID edicí, resp. edicí pro 24h/7 provoz.
Tohle je trochu překombinované. Spolehlivost, RAID edice a 24x7 nemají nic společného.
RAID edice znamená, že disk při nalezení chyby tuto chybu okamžitě reportuje řadiči a nepokouší se o další čtení a další opravy (což zdržuje), protože ten řadič to může 1) přečíst z jiného disku 2) zapsat zpět na tento "vadný" disk, který si reallocuje sector. Disk z RAID edice není vhodný pro single provoz.
24x7 už by mohlo znamenat lepší spolehlivost, ale možná právě jen v provozu 27x4, tedy nebude uzpůsobem na neustálé on/off cykly.
Jestli můžu poradit, vykašlal bych se na značku, koupil bych cokoliv, co mi přijde pod ruku a poctivě zálohoval. To je totiž nakonec jedninná ochrana dat.
Disky vacsinou neodchadzaju v hufoch, ale po jednom.To platí, pokud používáte disky různých výrobců a sérií. Disky jedné série pocházejí ze stejné linky, ze stejně mizerných sérií komponent ze stejné várky železa/plastů. Cestovaly v jedné bedně, kde se s nimi stejným způsobem přepravce třískal o zem. Pravděpodobnost, že odejdou krátce po sobě, je docela vysoká.
Najlepsie urobit linuxovy RAID 1 z dvoch diskov roznych znaciek.Tak jsem to udelal u sebe v NASu po tom, co jsem zjistil, ze oba Samsungy trpi osklivym bugem. Sice je ted vykon v mirroru snad mensi nez u samostatneho disku, ale to me nastesti netrapi
A co se tyce tych tzv raid edici, jsou to naprosto stejne smejdy jako obycejne, jenom maji jinej firmware - u obycejneho disku se firmware snazi o napravu chyb co nejvic, u raid edice firmware proste vrati chybu a necha to na raid radic (resp software radic).V tom bych viděl docela zásadní rozdíl.
Robil si binárne porovnanie týchto dvoch firmwarov ?
Tiskni
Sdílej: