Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušenějších správců počítačových sítí, jakým způsobem by mi doporučili zapojit síť o cca 60 stanicích (Win XP, Win 7). Veškerou kabeláž od klientských počítačů mám v podlaze a je natažena až do serverovny (bez AP, routerů, switchů...). Zde v rackové skříni mám dva switche (TP-LINK TL-SF1048 - http://www.alza.cz/tp-link-tl-sf1048-d155422.htm), modem od poskytovatele připojení a 3 servery (Linux i Windows).
Počítače jsou půl na půl rozděleny do obou switchů. Do jednoho ze switchů jsou zapojeny servery a modem a nakonec jsou oba switche propojeny kabelem, čímž je prakticky propojeno vše - síťové disky, jednotlivé stanice i servery.
Chci se zeptat, zda je to takto opravdu vhodné.
Prakticky skutečný důvod mého dotazu je ten, že mi před nedávnem u půlky počítačů přestalo fungovat internetové připojení. Zjistil jsem, že se tak stalo u všech počítačů připojených k jednomu a tomu samému switchy - takže jsem ho vyměnil a od té doby zase vše funguje. Nicméně dnes ráno se zase objevili velmi krátké výpadky, ale mám pocit, že na tom druhém switchy... Síť jede na těchto zařízeních 2 roky. Je možné, že se obě zařízení porouchali, nebo je takovéto zapojení pro síť náročné?
Děkuji Vám za Vaše názory, příp. pomoc.
Tiskni
Sdílej: