Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Dobrý den,
léta jsem byl spokojeným uživatelem IBM Lenovo R61, ale cca před 2 měsíci mi začala kolabovat grafická karta a systém standardně nenaběhl. Zatím jsem ho používal v mém OpenSuse pod nouzovým režimem s připojeným externím monitorem (bez toho nezobrazí už nic), kde téměř vše (kromě věcí využívajících 3D akceleraci) funguje, jen byly menší artefakty v obraze (pruhy, ale ne příliš výazné, tak se to dalo) a menší barevná hloubka. Cca po měsíci takového používání se tam mám již tolik pruhů, že je to už opravdu nouzovka. Psal jsem na dva servisy, kolik by mě stála případná oprava a jeden mi napsal, že při případném reflow (odborné přepájení) nebo výměně čipu se pohybuje oprava kolem 2,5 - 4,5 tisíc a druhý, že s reflow měli špatné zkušenosti a malou úspěšnost a že by vyměnili celou základní desku, což by bylo více než 16 tisíc (to mi přijde u 6 let starého notebooku strašné, obzvlášť když nevím, co by mohlo odejít poté). . Těch 4,5 bych byl ještě ochotný dát, ale záruka je na to jen 3 měsíce a kdo ví, jak by to poté vydrželo.
Ač mě to mrzí (ten notebook je skvělý a jinak plně funkční), rozhodl jsem se, že je čas na koupi nového. Vzhledem k této zkušenosti už do něj nechci investovat tolik, jako kdysi do té R61, protože je sice hezké, že je notebook odolný, má spoustu zajímavých vychytávek, ale když pak odejde čip na desce, jsem stejně v háji, jako bych měl nějaký levný. Teď už s ním tolik necestuji, tak není ani nutné až taková odolnost, i když nějaký šíleně prohebný plasťák zas nechci. Původní R61 jsem kdysi kupoval za nějakých 32 - 33 tisíc, teď bych nechtěl do toho dávat více, než 25.
Bohužel mi přijde, že je dnešní výběr dost zoufalý. Sice jsou výkonější komponenty, než tehdy, ale u cca 80% notebooků v nabídce je rozlišení 1333x768, v lepším případě 1600x900, což mi obojí přijde jako tragédie. U stávajícího R61, 15,6" jsem měl rozlišení 1680x1050 a pod to bych nerad s novým šel. Také bych bral trackpoint, neboť jsem si na tento geniální ovládací prvek natolik navykl, že se mi používá příjemněji i než klasická myš. Bohužel kombinace FULLHD rozlišení + trackpount do 25 tisíc, to je dost svazující výběr a moc jsem si nevybral. Ač nerad, ustoupil jsem tedy od trackpointu a zvažuji tento Lenovo IdeaPad Y500:
Má ještě verzi se dvěma grafickými kartami v režimu SLI a s core i7, ale to mi pro mé použití přijde asi zbytečné (nejsem žádný velký hráč a raději budu mít notebook, co si na něm neuvařím čaj, jak bude hřát a nebudu mít spotřebu jako u stolního PC a také s tím SLI, co jsem četl nějaké diskuze, je to na Linuxu ještě ne zcela ustálené). Možná bych uvažoval o výměně HDD za nějaký se 7200 otáčkami, ale to by se vidělo, jak moc by to bylo znát.
Každopádně je to zřejmě poměrně nový typ a nenašel jsem nikde příliš informací o tom, zda s ním nejsou nějaké problémy s Linuxem. Pár odkazů jsem našel kolem Ubuntu (to však používat nechci, jsem už léta spokojený s OpenSuse), ale s jinou distribucí by to snad nemuselo být o tolik jiné. Obvykle píší, že je třeba UEFI v biosu nastavit ze Secure Boot na Legacy, aby to šlo vůbec nainstalovat, ale jinak jsem moc informací nenašel.
Chtěl bych tedy poprosit, zda někdo nemáte s linuxem na tomto notebooku vlastní zkušenosti, či ho přímo nevlastníte, zda byste mi nemohli napsat vlastní postřehy a zkušenosti, které by mi pomohli v rozhodnutí, zda tento notebook pořídit. Případně doporučte jiný, který by odpovídal mým požadavkům. Nechci si pohoršit oproti stávající R61, ale mám pocit, že si dnes polepším ve výkonu, ale vesměs ve všem ostatním spíše pohorším :-/ . Budu muset udělsat nějaký kompromis, protože na ty pruhy už se nedá dívat a já bych rád doma počítač používal a ne si ničil oči.
Děkuji moc předem za postřehy, náměty, rady a hlavně případné reálné zkušenosti s kombinací Lenovo IdeaPad Y500 + OpenSuse nebo alespoň jiný Linux.
Petr
No nevím, na tom stávajícím notebooku jsem s OpenSuse nikdy moc problémů neměl a co se týče OpenSuse, nikdy jsem nenarazil na některé problémy, na které si uživatelé jiných distribucí občas stěžují. Obvykle jelo OpenSuse dost bez problému a většina věcí okamžitě. Někdy bylo třeba si s něčím pohrát ručně, ale spíše u starších verzích (v době, když jsem měl první OpenSuse 10.1 , tehdy ještě na klasickém PC, tam bylo problémů plno, ale někde od 10.3 se to dost stabilizovalo a ve vyšších verzích pak obvykle naprostá pohoda). Nevím, jaké jste měl s OpenSuse problémy vy, ale já tedy moc ne.
Proč by byli mé podmínky pro Linux vysoké? To moc nechápu. To, že nechci mít nižší rozlišení, než dosud? V čem by to měl být pro linux problém?
Jinak velikost mé R61 je myslím srovnatelná a na tloušťku i větší a váhově cca podobné, možná také o maličko víc a nikdy mi to nijak moc nevadilo. V tomto opravdu problém nevidím. Raději budu mít o trochu větší notebook se slušným rozlišením než malinký s rozlišením pomalu jako to, co jsem měl na svém prvním PC před cca 18-ti lety (ano, tehdy 800x600, ale výška 768 není zas o tolik víc - to je pro mě dnes nepoužitelné). Pravda, u té R61 to byla trochu i daň za odolnost (což mi ten notebook 2x už zachránilo, když mi někdo ve vlaku dost prudce vrazil šikmo přímo do otevřeného displeje ). Je mi jasné, že dnešní Lenovo už nebude tolik odolné, ale co jsem četl nějaké recenze, úpořád by mělo v odolnosti patřit k tomu lepšímu).
To, že Y500 nemá trackpoint vím, proto jsem psal, že ač nerad, budu muset trackpoint oželet, pokud si mám vůbec vybrat.
Ale přesto děkuji za reakci.
Psal jsem na dva servisy, kolik by mě stála případná oprava a jeden mi napsal, že při případném reflow (odborné přepájení) nebo výměně čipu se pohybuje oprava kolem 2,5 - 4,5 tisíc a druhý, že s reflow měli špatné zkušenosti a malou úspěšnost a že by vyměnili celou základní desku, což by bylo více než 16 tisíc (to mi přijde u 6 let starého notebooku strašné, obzvlášť když nevím, co by mohlo odejít poté). . Těch 4,5 bych byl ještě ochotný dát, ale záruka je na to jen 3 měsíce a kdo ví, jak by to poté vydrželo.
Mrkni na forum.thinkpads.com, tohle je celkem častá vada a lidi to řeší "zapečením" v troubě nebo horkovzdušnou pistolí. Nebo můžeš mrknout na eBay po nové základní desce.
Ač nerad, ustoupil jsem tedy od trackpointu a zvažuji tento Lenovo IdeaPad Y500
Šmarja, za ty prachy máš aspoň L530, který má trackpoint, matný displej (1600×900) atd.
Má ještě verzi se dvěma grafickými kartami v režimu SLI a s core i7, ale to mi pro mé použití přijde asi zbytečné (nejsem žádný velký hráč a raději budu mít notebook, co si na něm neuvařím čaj, jak bude hřát a nebudu mít spotřebu jako u stolního PC a také s tím SLI, co jsem četl nějaké diskuze, je to na Linuxu ještě ne zcela ustálené).
Když jsme u toho, na 90 % to bylo právě dedikované GPU, co ti chcíplo v tom starém laptopu. Jedině integrovaný intel...
O zapečení v troubě a podobných praktikách jsem četl, to by odpovídalo takové domácí verzi toho reflow, ale do toho bych se poouštěl asi nerad. Když bych to neudělal přesně, mohl bych tu desku úplně zrušit a co jsem četl, tak to obvykle je stejně řešení jen na čas. S tou novou deskou by to stálo za zvážení, pravděpodobně by to na eBay byla úplně jiná cena než v tom servisu .
Rozlišení 1600x900 mi stále přijde moc malé. I teď v nouzovém režimu jedu na nějakých 1400x1024 nebo nějak tak (mám půjčený od švagra monitor, který ale víc nezvládne) a i toto není úplně optimální. Na programování rád vidím dost řádků kódu a ono i kdejaký web je děs, když bych viděl pár řádků a pak musel rolovat. Asi jsem moc rozmazlený z toho stávajícího, ale nechce se mi dávat si nižší rozlišení než to, co jsem měl dosud, i když jsem o variantě 1600x900 chvíli uvažoval.
Na té R61 byla grafika od NVidie NV120M .
Když bych to neudělal přesně, mohl bych tu desku úplně zrušit a co jsem četl, tak to obvykle je stejně řešení jen na čas.
A? Ztráta je maximálně jedno odpoledne a už tak takřka bezcenná deska.
Rozlišení 1600x900 mi stále přijde moc malé.
Od toho je (bohužel pouze) externí monitor, a to nejlépe v pivotu. Hodně štěstí při shánění solidní mašiny s FullHD za 25k.
Na té R61 byla grafika od NVidie NV120M .
Bingo. A teď si chceš koledovat o stejný problém.
Tiskni
Sdílej: