Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
apt-get install xserver-xorg-video-DisplayLinkPřidat konfigurační soubor pro zařízení:
vim / usr/share/X11/xorg.conf.d/52-displaylink.conf Section "Device" Identifier "intel" driver "intel" EndSection Section "Device" Identifier "DL1" Řidič "DisplayLink" Option "fbdev" "/ dev/fb1" EndSection Sekce "Monitor" Identifier "monitor0" EndSection Sekce "Monitor" Identifier "monitor1" EndSection Sekce "Screen" Identifier "screen0" Zařízení "DL1" Monitor "monitor0" DefaultDepth 16 EndSection Sekce "Screen" Identifier "screen1" Zařízení "intel" Monitor "monitor1" DefaultDepth 16 EndSection Sekce "ServerLayout" Identifier "kombinační" Screen 0 "screen0" 1280 0 Screen 1 "screen1" RightOf "screen0" Option "Xinerama" "on" EndSection
apt-get install xserver-xorg-video-displaylinkAdd a configuration file for the device:
vim /usr/share/X11/xorg.conf.d/52-displaylink.conf Section "Device" Identifier "intel" driver "intel" EndSection Section "Device" Identifier "dl1" driver "displaylink" Option "fbdev" "/dev/fb1" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor0" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor1" EndSection Section "Screen" Identifier "screen0" Device "dl1" Monitor "monitor0" DefaultDepth 16 EndSection Section "Screen" Identifier "screen1" Device "intel" Monitor "monitor1" DefaultDepth 16 EndSection Section "ServerLayout" Identifier "multihead" Screen 0 "screen0" 1280 0 Screen 1 "screen1" RightOf "screen0" Option "Xinerama" "on" EndSection
Máš dát odkaz a ne preparovat web.
Ubuntu chce hadne silny hardware,kdyz si takovej odbornik tak my rekni jaky jiny graficke prostredi snizi systemove pozadavky na ubuntuNa ubuntu si můžeš nahodit libovolný desktop.. V repozitářích jich je několik.
To si me nepotesil,tak zkus zapatrat jestli nevis postup aspon na debianproč by měl někdo pátrat někdo za Tebe??? snad psát a číst umíš.. tak použij google.. Pokud nevládneš danému jazyku, zapoj např googlí překladač a mozkové závity..
kdyz si takovej odbornik tak my reknivs.
...já vim vo linuxu stejně jen velmi málo, až smradlavý hovnonevím jestli jsi takový blb co nerozumí psanému textu, nebo tu vážně chodíš jen trollovat.. rozhodně ale bych byl rád kdybys s tím přestal. A dle reakcí v jiných threadech tuším že bych zdaleka nebyl šťastný jen já..![]()
my fellow Linux users out there should be happy to know that DisplayLink drivers have been in the mainline kernel since the 2.6.38 release (meaning they are included in most modern Linux distributions by default).
Dále první (leč rok stará) recenze na Amazonu obsahuje připomínky, že to funguje slušně jenom s X serverem pro každý monitor. A další, novější zmínka:
I have a Lenovo ThinkVision LT1421 USB DisplayLink monitor. I have successfully been able to use it under Fedora as it simply appears in KDE's display control panel as DVI-1 which I can then enable.
Tiskni
Sdílej: