Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
apt-get install xserver-xorg-video-DisplayLinkPřidat konfigurační soubor pro zařízení:
vim / usr/share/X11/xorg.conf.d/52-displaylink.conf Section "Device" Identifier "intel" driver "intel" EndSection Section "Device" Identifier "DL1" Řidič "DisplayLink" Option "fbdev" "/ dev/fb1" EndSection Sekce "Monitor" Identifier "monitor0" EndSection Sekce "Monitor" Identifier "monitor1" EndSection Sekce "Screen" Identifier "screen0" Zařízení "DL1" Monitor "monitor0" DefaultDepth 16 EndSection Sekce "Screen" Identifier "screen1" Zařízení "intel" Monitor "monitor1" DefaultDepth 16 EndSection Sekce "ServerLayout" Identifier "kombinační" Screen 0 "screen0" 1280 0 Screen 1 "screen1" RightOf "screen0" Option "Xinerama" "on" EndSection
apt-get install xserver-xorg-video-displaylinkAdd a configuration file for the device:
vim /usr/share/X11/xorg.conf.d/52-displaylink.conf Section "Device" Identifier "intel" driver "intel" EndSection Section "Device" Identifier "dl1" driver "displaylink" Option "fbdev" "/dev/fb1" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor0" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor1" EndSection Section "Screen" Identifier "screen0" Device "dl1" Monitor "monitor0" DefaultDepth 16 EndSection Section "Screen" Identifier "screen1" Device "intel" Monitor "monitor1" DefaultDepth 16 EndSection Section "ServerLayout" Identifier "multihead" Screen 0 "screen0" 1280 0 Screen 1 "screen1" RightOf "screen0" Option "Xinerama" "on" EndSection
Máš dát odkaz a ne preparovat web.
Ubuntu chce hadne silny hardware,kdyz si takovej odbornik tak my rekni jaky jiny graficke prostredi snizi systemove pozadavky na ubuntuNa ubuntu si můžeš nahodit libovolný desktop.. V repozitářích jich je několik.
To si me nepotesil,tak zkus zapatrat jestli nevis postup aspon na debianproč by měl někdo pátrat někdo za Tebe??? snad psát a číst umíš.. tak použij google.. Pokud nevládneš danému jazyku, zapoj např googlí překladač a mozkové závity..
kdyz si takovej odbornik tak my reknivs.
...já vim vo linuxu stejně jen velmi málo, až smradlavý hovnonevím jestli jsi takový blb co nerozumí psanému textu, nebo tu vážně chodíš jen trollovat.. rozhodně ale bych byl rád kdybys s tím přestal. A dle reakcí v jiných threadech tuším že bych zdaleka nebyl šťastný jen já..
my fellow Linux users out there should be happy to know that DisplayLink drivers have been in the mainline kernel since the 2.6.38 release (meaning they are included in most modern Linux distributions by default).
Dále první (leč rok stará) recenze na Amazonu obsahuje připomínky, že to funguje slušně jenom s X serverem pro každý monitor. A další, novější zmínka:
I have a Lenovo ThinkVision LT1421 USB DisplayLink monitor. I have successfully been able to use it under Fedora as it simply appears in KDE's display control panel as DVI-1 which I can then enable.
Tiskni Sdílej: