Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tohle zapojeni vzdycky shori, je jedno jestli hned po zapnuti, nebo krate po hrani si s vybojem. Stavel jsem to. Jinak zaklad je, odmerit si casti zapojeni samostatne, mit poradny gate odpory (min 2W bezindukcni, kolem 10ohm) a gate zenerky (2W 18V), poradny elyt na napajeni integrace (je potreba ESR aspon 10x min nez gate odpor). Hlavne nezapinat to rovnou a pak se divit ze to shorelo Doporucuji poridit regulacni autotrafo a 500W nebo 1kW reflektor do serie s trafem.
Pro opravdicky VN zdroj je potreba mit buzeni oddelene budicim trafem od vlastnich vykonovych IGBT, aby nebyla galvanicky spojena sit se zdrojem. Takhle se da elegantne budit plny mustek z jednoho budice (4 sekundary, push pull primar). A samozrejme nejaky normalni integrac, ne 'stridac' aneb invertor pro vybojku. Bez nejake metody mereni primarniho proudu to nikdy nezustane bez plamene.
Dle fotky tam nejsou gate odpory, gate zenerky. Je tam malo elytu, hlavni napajecka integrace by mela mit 2200uF mozna 4700uF, samozrejme to chce hned na nozickach integrace 100nF MKT. To samy ten bootstrap - 100uF chce vypodlozit jeste MKT. Smycka trafo - dioda - kondenzator musi byt co nejmensi, tohle vypada na dobrych pul metru Diody je nejlepsi mit oprene primo o kondenzator, bez nejakych dratu kolem. Ty trafa vypadaj dobre
Chce si to vzit nejakej kus dreva, vsecko k tomu vhodne pripevnit, aby to bylo co nejbliz sebe a popropojovat co nejsilnejsim dratem. Skvela je licna co prodavaj na odsavani cinu, ma perfektni VF vlastnosti jako vodic a dobre se paji.
Jak uz bylo zmineno, potrebujete hlavne to regulacni trafo. Investice se vam rozhodne vrati, a kupte si rovnou i oddelovaci (z 230 na 230) pro galvanicke oddeleni od site, at to prezijete. Budete moci bez obav pripojit osciloskop a pod. Bez reg. trafa je to fakt sazka do loterie, pripojit to rovnou do site. Spousti se to tak, ze se zapojuje a ozivuje ridici elektronika a pak se pomalu zvysuje napeti na vstupu a kouka se, co to kde dela. A jeste bych doporucil zenerky na napajeni toho ridiciho obvodu. Uz je to nejaky patek, co jsem se timhle zabyval, ale tohle si jeste pamatuju. Tak hodne zdaru!
Tiskni
Sdílej: