abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 23:11 | Nová verze

    Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | IT novinky

    Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:00 | Komunita

    Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.

    Pinhead | Komentářů: 3
    7.6. 22:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 17:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.6. 12:11 | Komunita

    Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    7.6. 11:11 | Komunita

    Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    7.6. 01:44 | Zajímavý projekt

    Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (90%)
     (2%)
     (8%)
    Celkem 232 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 6.6. 09:40
    Rozcestník

    Dotaz: SGS3 mi likviduje SD karty

    29.1.2014 21:00 Jirka | skóre: 25
    SGS3 mi likviduje SD karty
    Přečteno: 314×
    Zdravím všechny,
    Mám tenhle telefon, používal jsem v něm microsd kingstonku 4GB class4, po nějaký době jsem začal mít problémy při kopírování fotek, po přesunutí karty do kompu jsem i po opětovným formátu zjistil dost tvrdě vadný bloky, který mi při pokusu o čtení dat ze zasažené oblasti způsobily odpojení partišny.

    Koupil jsem tedy kartu toho samýho výrobce, akorát 8GB a po čtyřech měsících postupně telefon začal víc a víc tuhnout, nešlo nahrávat video, až mě to donutilo reflashnout rom (používám stock), následně po přetrvání problému jsem zkusil zazálohovat data z karty v kompu, což po chvíli vyvolalo oops, po formátu na ext2 opět vadné bloky.

    Nenapadá někoho, co to může způsobovat? Interní paměť telefonu nevykazuje žádné chyby.
    Díky.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...

    Odpovědi

    mca avatar 29.1.2014 21:34 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    Interni pamet a SD nemaji nic spolecneho. Kdyz se Ti v SDB potka vidlicka s plotnou, tak to take neovlivni SDA pokud nejsou v raidu. Jedine co bude rvat je system, pripadne i radic. Ale SDA bude v poradku.

    - Muzes mit smulu na vadne kousky - Muzes mit problem s kompatibilitou (v minulosti Xperia vs Kingston) - Muzes mit rozbity telefon

    Proc to proste nepopadne, neotestujes a vylucovaci metodou nezjistis, kde je zakopany pes.

    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    29.1.2014 21:55 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    Vím, že interní a externí SD karta spolu nesouvisí, ale pokud by docházelo systémem k nadměrným zápisům do externí SD, nejspíš by to samý dělal i s tou vnitřní.
    Ono se to špatně testuje, když se problém projeví až po několika měsících a ty kartičky taky něco stojej (i když tuhle hodím prodejci na hlavu). Vezmu teda jinýho výrobce, ale to je tak všechno, co se s tím dá vyzkoušet.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    30.1.2014 00:42 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    To záleží na způsobu práce s kartou. Karty obecně nemají žádný wear leveling a nerozloží zátěž na buňku na jiné při jejím přetížení. Pokud jsou na kartu nainstalované aplikace, které z ní běží a používají prostor karty jako dočasné úložiště, zničí brzy jakoukoliv kartu. Zvláště proto, že na kartě je skoro jistě FAT filesystém a při přepisování lehne právě buňka s FATkou, a tím pádem lehne značná část karty. Pokud kartu používám tak, že na ní mám audio archiv a fotky vždy nafotím tak, že zaplním skoro celou kartu a pak je celkově smáznu, a nejsou tam žádné aplikace, které by ji požívaly jako dočasné úložiště, tak by měla vydržet hodně. Pořád mám CF karty staré 10 let, přes které přešlo cca 60 000 fotek, jsou cca 800-1000 krát přemazané a jsou naprosto OK. Ale špatným použitím a násobným zápisem do jedné buňky se karta dá zlikvidovat za hodinu. Dosáhnout cca 3000-5000 mazacích cyklů není problém.
    30.1.2014 12:21 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    Díky za odpověď, moc aplikací na ní nainstalováno nebylo, ale nějaké přece.
    Asi půjde částečně zachránit, když udělám jednu malou partišnu s FAT32 a pak za ní zbytek s ext2, udělal jsem fsck se zápisem, badblocky nechal vyloučit, android je spokojen a nechce nic formátovat. Jen ji musím připojovat ručně resp. scriptem.
    Ještě dotaz - jaký fs je nejvhodnější na takovéto "SSD" bez wearlevelingu z hlediska životnosti?
    Díky.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...
    30.1.2014 13:35 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    Žádný. Všechny FS jsou designovány jako diskové FS, kde neplatí žádné omezení na počet přepisů bloku. Vzhledem k tomu, že NAND MLC buňky mají fyzikálně omezený počet procesů vymazání/resetu bloku. A současná hodnota je 5000 (u novější hustší technologie jen 3000) smazání. Jediné co se s tím dá rozumně dělat, je mít tuto charakteristiku na vědomí a podle toho se chovat. Třeba tak, že nevyfotím 5 fotek, přetáhnu je do počítače a na mobilu smažu, a tak to dělám každý druhý den, ale fotím fotky do karty, až ji zaplním celou (skoro celou) a pak smáznu jednorázově vše, větší karta mě také prodlouží periodu, kdy musím data na kartě mazat. Stejně tak nepoužívám na kartě aplikace, které do ní opakovaně píší. Interní pamět telefonu je něco zcela jiného, může tam být významně odolnější chip, může tam být jiný interní file systém, u něhož se nemusí starat o kompatibilitu (jako F2FS. Na druhou stranu při slušné práci bych na kartě více věřil FAT FS protože výrobce karty, může tuto strukturu předpokládat a posílit problematickou část FAT tabulky, duplikováním buněk. U linuxového FS neví, kam jsou metainformace zapisovány a tyto části jistě nebudou nějak zvýhodněny. A právě metainformace se nejvíce přepisují.
    30.1.2014 14:51 Jirka | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SGS3 mi likviduje SD karty
    Neudělal jsi mi radost. :-(
    Ono je na tom nejhorší, že na tu kartu zapisoval sám android.
    Okamžitě po vložení prázdné karty na ní systém vytvořil několik adresářů, viditelné i skryté a v nich soubory.
    Uživatelských aplikací tam mělo data jen pár a nepatřily zrovna mezi každodenně používané, které to byly, jsem zjistil až vyjmutím karty.
    Ve svých datech mám, uznávám, trochu bordel, kde se spíš zapisovalo než mazalo.
    Dokud to funguje, nešťourej se v tom!...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.