Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
S IQRF jsem dělal pokusy na škole, umím si představit že by to fungovalo, nicméně k těmto bezdrátovím věcem jsem docela skeptický, potřeba dobíjení, zabezpečení. Stejně budete muset napájet hlavice u radiátorů externě pokud nebudete chtít pořát měnit baterie.Ta jičínská firma vyvinula i hlavici na radiátor, ale zatím je to bez technických detailů (termoelektrická/elektrická?), byť slibují dlouhou výdrž. S bezdrátovými moduly mám zatím zkušenost jen u Jablotronu (PIR, požár, magnet) a jsem spokojen, výdrž lithiových článků je mezi 3 - 5 lety (u mne se to blíží k těm 5 rokům). Nicméně chápu, že četnost aktivace teplotního čidla bude odlišná od četnosti aktivace PIRu.
Můj projekt: http://vaclavbobek.github.io/RegHeat/Díky, podívám se na to.
S řízením sofistikovanějších směšovacích ventilů by podle mého ale problém taky nebyl. Menším problémem je dle mého názoru komunikace s moderními prvky které využívají někdy i své vlastní proprietální protokoli. Existuje i otevřený protokol OpenTherm, kterým by se dalo s inteligentními řídícími prvky kotle dorozumívat. Nicméně toto jsem nezkoumal (takový systém nevlastním).Zatím mi funguje asi 20letý kotel, plně manuální provoz. Má vlastní okruh, který je směšován s okruhem vytápění domu. To bych ponechal, jak je, kotel funguje a neustále teplá voda ve vnitřním okruhu je k němu šetrná (neexistence kondenzací). Směšovač je momentálně řízen nějakou "analogovou" krabicí od Komexthermu, také dvacetiletou. Tu bych odpojil, protože už asi odchází do věčných lovišť (zvyšuje teplotu, kdy nemá). Na směšovači je posazené servo s třemi přívody s napětím 24 V - toč tam, toč zpět, země. To servo bych chtěl spínat vlastním udělátkem, předpokládá to i naprogramování teplotních křivek (vnější teplota, teploty v místnostech, teplota vody). Vyladit to nebude úplně snadné, ale to není ani s tím Komexthermem.
Co mi vadí více: není zřejmé, jak úspěšný je obchodní model IQRF (budou tu ještě za pár let?). Zatím se celkem překotně vyvíjí, založili nějakou Alliance (jsou v ní asi sami). Nabízí vůbec nějaký třetí výrobce vlastní řešení postavené na IQRF? (Mimochodem, zřejmě si může vybrat, zda to bude uzavřený či oteřený systém.)Nikdo jiný nic IQRF kompatibilní nenabízí, celé je to close. Jesli tu budou za pár let je asi otázka dotací.....
Tiskni
Sdílej: