Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pozor, když jsem to onehdy zkoušel já, telefon nevydržel dluhodobé připojení k pc a nabíječcce (byla to nějaká stará Nokia 3310)Uvidíme, momentálně takové řešení nasuzuju a při testování to zdá se fungovalo.
Pokud SMS brána jako služba, tak je potřeba mít funkčnost nějak smluvně garantovanou - někteří poskytovatelé občas SMS nedoručí, i když byla správně předána s úspěšných chybovým kódem.To samozřejmě platí i pro GSM.
Problém je, že Odorik není příliš spolehlivý :(.Jak to? Probíral jsem to s nima a říkali, že problém nastává v případě, kdy uvádám číslo odesílatele SMS. Pokud nechám číslo brány Odorik nebo textový řetězec, je doručení spolehlivé. Problém je údajně v chování siti Vodafone a T-mobile, kdy někeré SMS prostě zahazují. Vzhledem k dobrým zkušenostem s Odorikem (říkají věci na férovku) si myslím, že vědí co říkají. Já mám špatnou zkušenost zase se infobip.com, kdy SMS prostě nechodily nebo třeba až za několik dní - dost náhodně. Co prosákly informace, tak je také problém v předávání mezi sítěma a nějakou antispam politikou. Ale oficiální vyjádření k tomu nemáme. Odorika chceme právě použít jako záložní řešení, pokud by infobip.com zase selhávalo. Zajímají mě proto zkušenosti.
Tiskni
Sdílej: