OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ohlížím se po nějakém pevném disku, pro použití jako jednoduché síťové úložiště. Předpokládám u toho běh 24/7, data žádná vyloženě kritická - zálohy, filmy, muzika, navíc ještě předpokládám dlouhodobou, byť malou zátěž, protože na tom disku by běžely torrenty. Co jsem tak koukal tak se mi líbí disk WD Red 3TB, dobrá je záruka tři roky, a nižší otáčky a tudíž nižší rychlost nevadí - stejně tím nejužším hrdlem systému bude enková WiFi/100 Mb/s ethernet a alespoň ten disk bude tišší a míň žrát. Ale zase jsem někde slyšel, že tyhle Red disky nejsou vhodné pro sólo provoz, byť nevím proč. Víte někdo, případně doporučujete pro takovéhle použití raději jiný disk?
A ještě jedna otázka - mohl by mi prosím někdo lidsky vysvětlit, co znamená ten údaj MTBF (střední doba mezi poruchami)? Ten WD Red má psáno, že MTBF = 1 000 000 hodin. Logicky bych řekl že když si koupím několik takových disků, budu je všechny provozovat a měřit za jak dlouho selžou, tak průměr těch dob bude to MTBF. Ale na druhou stranu, milion hodin je 114 let, takže mi to přijde jako naprostá blbost.
Tiskni
Sdílej: