OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pomalicky sa aj u nas zacal rozbiehat VDSL a obraciam sa po nejakom modeme.
Momentalne mam ADSL2 Asus AM 602 (cca 8-10 rokov bez poruchy a vypadkov 24/7), spokojnost maximalna.
Teraz mam moznost od poskytovatela dostat ZYxel P-2812HNU-F3, ale len do prenajmu co prestavuje za 24 mesiacov 47,76€.
Dalsia moznost je, ze si mozem kupit vlastny modem, hladam teda nieco jednoduche na baze ako som mal Asus AM 602, ale to uz asi dnes tazko kupit (vsetko je dnes zo zabudovanym, routerom wifi atd ....)
Nasiel som par zariadeni:
zyxel p 870hn
zyxel vmg1312-b
http://www.alza.sk/asus dsl-n66u
Strukturu siete mam riesenu tak, ze modem je v bridge mode, ktory je napojeny na RB Mikrotik a vsetko sa nastavuje tam, vratane PPPoE. Pre VDSL by som to chcel riesit tak isto, modem do bridge modu a vsetko riesit v Mikrotiku.
Co by ste mi odporucili ? Ako ste to riesili s prechodom na VDSL ?
thx
Teraz mam ADSL 10/0,5 Mbps a take rychlosti aj realne dosahujem. Od ustredne som vzdialeny vzdusnou ciarou cca 100m a kablom mozno 200. Ak budem mat VDSL, tak by som mal mat 20/2 Mbps co uz je "pre mna" celkom slusne (dokonca sa da doobjednat upload na 5 Mbps)
Tiskni
Sdílej: