Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Pomalicky sa aj u nas zacal rozbiehat VDSL a obraciam sa po nejakom modeme.
Momentalne mam ADSL2 Asus AM 602 (cca 8-10 rokov bez poruchy a vypadkov 24/7), spokojnost maximalna.
Teraz mam moznost od poskytovatela dostat ZYxel P-2812HNU-F3, ale len do prenajmu co prestavuje za 24 mesiacov 47,76€.
Dalsia moznost je, ze si mozem kupit vlastny modem, hladam teda nieco jednoduche na baze ako som mal Asus AM 602, ale to uz asi dnes tazko kupit (vsetko je dnes zo zabudovanym, routerom wifi atd ....)
Nasiel som par zariadeni:
zyxel p 870hn
zyxel vmg1312-b
http://www.alza.sk/asus dsl-n66u
Strukturu siete mam riesenu tak, ze modem je v bridge mode, ktory je napojeny na RB Mikrotik a vsetko sa nastavuje tam, vratane PPPoE. Pre VDSL by som to chcel riesit tak isto, modem do bridge modu a vsetko riesit v Mikrotiku.
Co by ste mi odporucili ? Ako ste to riesili s prechodom na VDSL ?
thx
Teraz mam ADSL 10/0,5 Mbps a take rychlosti aj realne dosahujem. Od ustredne som vzdialeny vzdusnou ciarou cca 100m a kablom mozno 200. Ak budem mat VDSL, tak by som mal mat 20/2 Mbps co uz je "pre mna" celkom slusne (dokonca sa da doobjednat upload na 5 Mbps)
Tiskni Sdílej: