Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
S těmi zdroji je to takové binární. Buď je to šmejd co sotva přežije udávanou wattáž (některé ani tu nepřežijí), nebo je to kvalitka, co s klidem na tranzistorech přečká i 150% přetížení. Nic mezi tím, zdá se, neexistuje.
A vůbec nepomůže kupovat šmejd ale o 200W víc. Protože ten šmejd neprojde na jiné parametry. Takže to potom nemusí být ze "záhadných" důvodů stabilní.
Takže nakonec zbude jen to, co označujete jako "poměrně drahé". (Ono to poměrně drahé není, protože takový zdroj vám bezproblémů přežije několik sestav.) Sám používám 6 let staré zdroje, které měním spíše jen z důvodu lepších účinností a s tím souvisejícím nižším hlukem. Ty staré zdroje jdou potom po kontrole kondenzátorů do jiných sestav pro jednu místní neziskovku.
Za sebe doporučuju Seasonic, a vůbec se podívat na torturu zdrojů na Díítu. Články a testy od autora Behemot.
Behemot působí osobnostně jako s prominutím exot
Mě to nevadí. Naopak mám rád, když je novinář (teď jsem Pavla pěkně urazil ) svůj, dokáže si udělat svůj vlastní názor a jít i proti proudu. Proto mám DIIT rád, protože je to AFAIK poslední český web, kde se jen nepapouškují tiskové zprávy, ale také sami něco dělají.
PS, ad těch 6 let. Já používal 350W zdroj ze skříně Eurocase 9 let (koupeno 2004) a co v něm odešlo, byl větrák (začínal rachtat), ne zdroj samotný :) Ono asi není třeba kupovat vyloženě drahé zdroje, jako spíš nějaký rozumný střed (což dneska ale asi Eurocase nebude, hehe). A potom, když se to nevymačkává nadoraz, tak by to mělo vydržet.
Mám někde plně funkční stroj 12 let starý. Athlon XP. Včetně původního zdroje. Mám nutkání ho z nostalgie zprovoznit na nějakém moderním distru. Ale nevím co potom s tím .
Slyšel jsem z určitých kruhů i odborné stížnosti (sám vůbec elektrikář nejsem, tak nemůžu posoudit, o jak závažnou neznalost/omyl se jednalo, už se mi to taky nechce dohledávat, tuším to měly být nějaké lapsy v době, kdy působil/diskutoval na ExtraHardware), ale ty recenze by asi měly být v pořádku.
Já elektrotechnické vzdělání mám (středoškolské, vysokoškolské je z jiné oblasti) a nevidím na Pavlových výstupech nic ke stížnostem. Samozřejmě, žádný učený z nebe nespadl a každý může mít špatný den.
Já mám jeho recenze rád proto, jaký důraz klade na kvalitu součástek. Tohle je v Českém prostředí totální výjimka. Na zahraničních webech je to jiná káva (lidi kolem EEVBlog jako David a Mike nenechávají na šmejdech nitku suchou, v ČR se jen sníží hodnocení).
Tiskni
Sdílej: