Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Kupil som MB ASRock Q1900DC-ITX ktora je napajana DC adapterom. K tomu som kupil DC adapter 96W, kde je moznost pouzit napatie 12/15/16/18/19/20/24V. Pre MB sa odporuca 9-19V. Ja to mam teraz napojene na 12V. Nemam moznost merat spotrebu, preto by som sa chcel opytat, ci ma niekto taku MB a ci testoval, ktore napatie je najvhodnejsie.
Momental tam bezi Ubuntu server na cistej MB + 4GB RAM a SSD 120GB. Po case tam budem pripajat HDD 3,5" 3TB + este mozno nejake srandicky USB TV tuner a pod.
Chcel som vediet ci to niekto uz netestoval :)
Ja mam multimeter aj na striedavynu, mam aj kliestak (dokonca aj osciloskop :) ) ale nechce sa mi, resp. nemam cas bastlit pripojenie a zmeranie prudu (jedine pripojit na samostatny istic a kliestakom merat tam, ale zase som lenivy :) nuz asi to budem musiet urobit)
the max, presne si to vystihol. Tiez tak chapem spinanym zdrojom. A cisto teoreticky, ak by som pouzil 19V, tak bude mensi pretekajuci SS prud (co sa vyuziva aj pri prenose vyssie napatie, nizssi prud, mesie oteplenie, straty .... atd).
Na MB sa uz ale pracuje z nizsim napatim (napr. napajanie RAM, CPU ...) takze to velke napatie (19V) sa musi nejak znizit a stabilizovat, takze je tam pouzity nejaky delic a stabilizator.
Ale pri znizovani napatia je lepsie rozdelit ho ked je mensie, ako ked je vacsie a prud si CPU, RAM a dalsie device odoberaju presne tolko kolko potrebuju. Z toho vychadza, ze mozno by bolo lepsie napajat nizsim napatim.
Tiskni
Sdílej: