Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Začal jsem se poohlížet po CF kartě do Alixu, a při té příležitosti jsem zjistil, že Alza nabízí (zatím pouze na objednávku) něco takovéhoto, či dokonce takovéhoto. Ta SLC verze je už docela palba, za to se mi asi peníze nebude chtít dávat, ale ta MLC by cenově ještě ušla.
Přijde mi zajímavé, že by u takových karet nebylo až tak kritické mít systém přimountován ro, případně kartu rozdělit, a mít ro pouze / a další partition(y) mít rw (/home
, /var/log
/etc
atp.)
Uvítal bych proto vaše názory (včetně názorů na SLC kontra MLC) a případně též osobní zkušenost s některou z těchto karet (či nějakou podobnou), pokud ji někdo má.
P.S.: Plánované využití Alixu - primárně jako domácí router + firewall, výhledově možná pár nějakých serverových funkcí, např. samba s externím USB diskem, VPN, možná i web, ale ten jenom pro jednotky uživatelů.
# smartctl -a /dev/sdg -T permissive -s on smartctl 6.3 2014-07-26 r3976 [x86_64-linux-3.14.6-zen-g94cf2fd-dirty] (local build) Copyright (C) 2002-14, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org === START OF INFORMATION SECTION === Device Model: SDCFXS-064G Serial Number: PAZ021414121326 Firmware Version: HDX10.04 User Capacity: 64,030,244,864 bytes [64.0 GB] Sector Size: 512 bytes logical/physical Device is: Not in smartctl database [for details use: -P showall] ATA Version is: [No Information Found] Local Time is: Tue Feb 24 22:08:21 2015 CET SMART support is: Unavailable - device lacks SMART capability. === START OF ENABLE/DISABLE COMMANDS SECTION === SMART Enable failed: scsi error aborted command A mandatory SMART command failed: exiting. To continue, add one or more '-T permissive' options.
Vseobecne u pametovych kariet a SATA/IDE DOM, ktore sa budu pouzivat ako nahrada za HDD je si potrebne dat pozor na radic, ktory je vnutry. Vyrobcovia sa zamieriavaju na maximalne prenosove rychlosti pri prenose velkych suborov a nahodny zapis alebo simultanny zapis/citanie je u mnohych kariet tragicky. Neda sa to nijako zistit dopredu, az vlastnorucne vypisom parametrov disku.Souhlas. Přece jen základní použití CF karet je ve výkoných profesionálních zrcadlovkách. Mám stále funkční CF kartu kupovanou s fotákem v roce 2004. Ale režim používání byl vždy nafotit bez mazání 50-70% kapacity (průběžně přenášet do foťáku) a pak vše naráz smazat. Podobně jsou špatné v paraleleních zápisech i USB flash disky. Mám zkušenost s USB flash na níž byl CentOS a při aktualizaci baliků bylya přenosová rychlost do disku asi 500kB/s.
Tiskni
Sdílej: