O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
intel_pstate
.
sed 's/Debina/Debian/g'
On mezi pocitacem za 6 a za 10 je docela rozdil.Vůbec být nemusí. Naposledy jsem měl rozhodně víc peněz než čtyřku v dodatečně koupeném hardware,
Navic kdyz koupis za 10, tak za 2/3 roky prodas za 5-6To taky vůbec nemusí platit.
resit uz i vetrakJakou má podle tebe větrák životnost?
Namatkou treba tohle http://www.sbazar.cz/Thinkpad/detail/8163858-lenovo-thinkpad-x220-ips-lcd-pekny vypada, jako nove a nelitoval bych tech penez.Dokoupím dockinu, RAM, SSD, baterku, větrák, a jsem skoro na dvaceti. Určitě to stojí za úvahu, navíc bych mohl kouknout, jestli něco z toho nedám z vlastních zásob. Na druhou stranu nemám teď velkou motivaci dávat ranec za to, že místo dostačujícího laptopu budu mít dostačující laptop.
že místo dostačujícího laptopu budu mít dostačující laptop.Tak nejak jsem se prave rozhodl i ja
Tak nejak jsem se prave rozhodl i jaPřesně. Akorát mám teď jedno podezřelé SSD. V systému se rozsypalo moc věcí najednou bez zjevné vnější příčiny a zůstalo to i po restartu. Tak teď nevím, jak s ním mám naložit.)) Pokud nehrajes hry, tak moralni zivotnost zeleza pod linuxem je ohromna. Staci pridat SSD a cloveka zase dalsich par let skoro nic nelimituje.
Ale jinak to, co jsem uvadel, jsou zkusenosti s Lenovem, radou T. Samo, jine znacky to muzou mit jinak, ale proste pravidelne, kdyz koupim stroj za 10, tak za 3 roky ma hodnotu 5 tisic.Tak se mi ozvi, až budeš kupovat nový a něco slušného za pět tisíc ti bude zbývat :).
Chyby by mely jit zjistit i ze SMART, ne?Ten byl vypnutý, nevím proč, takže z toho asi zpětně nic nevyčtu.
RAMku jsi testoval?Popravdě netestoval, ale narozdíl od toho SSD ji dál používám.
Takze jsi vyndal SSD a jede to OK?Ano. Ovšem to není úplně dostatečný důkaz o tom, že to bylo tím SSD, přecijen se jedná o nahodilou, nikoli pravidelnou chybu. Test někdy zkusím přidat do PXE na síť a všechno projedu.
Tiskni
Sdílej: