Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
intel_pstate
.
sed 's/Debina/Debian/g'
On mezi pocitacem za 6 a za 10 je docela rozdil.Vůbec být nemusí. Naposledy jsem měl rozhodně víc peněz než čtyřku v dodatečně koupeném hardware,
Navic kdyz koupis za 10, tak za 2/3 roky prodas za 5-6To taky vůbec nemusí platit.
resit uz i vetrakJakou má podle tebe větrák životnost?
Namatkou treba tohle http://www.sbazar.cz/Thinkpad/detail/8163858-lenovo-thinkpad-x220-ips-lcd-pekny vypada, jako nove a nelitoval bych tech penez.Dokoupím dockinu, RAM, SSD, baterku, větrák, a jsem skoro na dvaceti. Určitě to stojí za úvahu, navíc bych mohl kouknout, jestli něco z toho nedám z vlastních zásob. Na druhou stranu nemám teď velkou motivaci dávat ranec za to, že místo dostačujícího laptopu budu mít dostačující laptop.
že místo dostačujícího laptopu budu mít dostačující laptop.Tak nejak jsem se prave rozhodl i ja
Tak nejak jsem se prave rozhodl i jaPřesně. Akorát mám teď jedno podezřelé SSD. V systému se rozsypalo moc věcí najednou bez zjevné vnější příčiny a zůstalo to i po restartu. Tak teď nevím, jak s ním mám naložit.)) Pokud nehrajes hry, tak moralni zivotnost zeleza pod linuxem je ohromna. Staci pridat SSD a cloveka zase dalsich par let skoro nic nelimituje.
Ale jinak to, co jsem uvadel, jsou zkusenosti s Lenovem, radou T. Samo, jine znacky to muzou mit jinak, ale proste pravidelne, kdyz koupim stroj za 10, tak za 3 roky ma hodnotu 5 tisic.Tak se mi ozvi, až budeš kupovat nový a něco slušného za pět tisíc ti bude zbývat :).
Chyby by mely jit zjistit i ze SMART, ne?Ten byl vypnutý, nevím proč, takže z toho asi zpětně nic nevyčtu.
RAMku jsi testoval?Popravdě netestoval, ale narozdíl od toho SSD ji dál používám.
Takze jsi vyndal SSD a jede to OK?Ano. Ovšem to není úplně dostatečný důkaz o tom, že to bylo tím SSD, přecijen se jedná o nahodilou, nikoli pravidelnou chybu. Test někdy zkusím přidat do PXE na síť a všechno projedu.
Tiskni
Sdílej: