Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Skládal jsem PC, moje první s nějakým druhem LGA patice pro CPU. Nechtěl jsem nechat nic náhodě, kouknul na YouTube na několik videonávodů jak instalovat i3/i5/i7 procesory, ale po sestavení mi to stejně nefungovalo. Sundal jsem CPU a viděl dva ohlé piny na desce. A do ... Podle internetu jsem je zkusil opatrně narovnat jehlou, ale bohužel, jsou zkroucené do strany. Takže deska je asi v hajzlu. A 2000 korun taky. Reklamaci mi nikdo neuzná. Býval bych si to nechal sestavit v obchodě, ale právě ten procesor jsem koupil hodně výhodně od známého.
Co teď s tou deskou? Mám šanci jí udat třeba někde v servisu za pár korun na náhradní díly? Nebo ji akorát můžu slavnostně hodit do popelnice na elektroodpad? Případně může být poškozený i CPU tak, že když ho dám do jiné desky, tak by ji mohl taky nějak elektricky poškodit?
Stejně nechápu kdo a proč tyhle LGA patice vymyslel. Co jsem koukal nejsem zdaleka jediný kdo má tenhle problém. Na tu patici se člověk pomalu jen křivě podívá a už je po ní. Stará klasika (nožičky na CPU) byla přece jen odolnější než tyhle plechové "chlupy". Dokonce jsem koukal že ta patice je snad dimenzovaná jen na asi 15 cyklů vložení/vyndání procesoru, pak už není zaručena 100% funkčnost.
Případně nevíte v Praze o nějaké provozovně, kde by mi za nějaký rozumný poplatek to byli ochotní sestavit a případně i ukázat, jak správně na to (předpokládám že profík to má za 10 minut s přehledem hotové - jen zapojení deska + CPU + RAM)?
Pocitacov s LGA775 som poskladal desiatky, a nikdy som s tym nemal problem, chce to len klud, pevnu ruku a nepchat nic nasilu. Len pre zaujimavost, ako sa ti podarilo ohnut piny? otvorim drziak, vyberiem ten plastovy ochranny kryt, jemne polozim procesor a zaklapnem drziak. pripojim chladic a hotovo.
Ale prislo mi par dosiek s ohnutymi pinmi, ja som ich narovnaval jemnou pinzetou ale mal som pri tom lupu a silnejsie svetlo. vysledok bol, ze sa doska rozbehla.
Urcite ju nevyhadzuj, skus dat inzerat, mozno niekto sikovny ju vezme za par korun, a rozbeha.
Tiskni Sdílej: