abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Nová verze

    Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 02:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Nová verze

    Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.4. 18:33 | Komunita

    Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.4. 03:11 | Zajímavý software

    Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 10
    10.4. 23:33 | Nasazení Linuxu

    Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 28
    10.4. 05:22 | IT novinky

    Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    10.4. 03:33 | Nová verze

    Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    9.4. 19:22 | IT novinky

    Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (13%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 1283 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Apple - DisplayPort na DVD duallink - podpora?

    svido avatar 28.4.2015 21:55 svido | skóre: 28
    Apple - DisplayPort na DVD duallink - podpora?
    Přečteno: 347×
    Ahoj, chci se zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s Apple mini DisplayPort to Dual-Link DVI adaptérem. Nedaří se mi to zprovoznit. V jádru mám zapnutou podporu Apple Cinema Display, USB LCD také. Na dokovací stanici je jen DS, takže Apple je připojený přes redukci DisplayPort -> mini DisplayPort.

    lsusb ho pozná:
    Device Status:     0x0000
      (Bus Powered)
    
      bcdUSB               2.00
      bDeviceClass            9 Hub
      bDeviceSubClass         0 
      bDeviceProtocol         1 Single TT
      bMaxPacketSize0        64
      idVendor           0x05ac Apple, Inc.
      idProduct          0x1008 Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Adapter
      bcdDevice            0.01
      iManufacturer           0 
      iProduct                0 
      iSerial                 0 
      bNumConfigurations      1
      Configuration Descriptor:
        bLength                 9
        bDescriptorType         2
        wTotalLength           25
        bNumInterfaces          1
        bConfigurationValue     1
        iConfiguration          0 
        bmAttributes         0xa0
          (Bus Powered)
          Remote Wakeup
        MaxPower              500mA
        Interface Descriptor:
          bLength                 9
          bDescriptorType         4
          bInterfaceNumber        0
          bAlternateSetting       0
          bNumEndpoints           1
          bInterfaceClass         9 Hub
          bInterfaceSubClass      0 
          bInterfaceProtocol      0 Full speed (or root) hub
          iInterface              0 
          Endpoint Descriptor:
            bLength                 7
            bDescriptorType         5
            bEndpointAddress     0x81  EP 1 IN
            bmAttributes            3
              Transfer Type            Interrupt
              Synch Type               None
              Usage Type               Data
            bmAttributes            3
              Transfer Type            Interrupt
              Synch Type               None
              Usage Type               Data
            wMaxPacketSize     0x0001  1x 1 bytes
    Jinak DisplayPort funguje, sice musím restartovat notas, ale to může být způsobeno USB dokem. Ale pokud je DS připojen od bootu, tak funguje. U Apple ne.

    Poradíte mi, prosím. Děkuji všem zůčastněným

    Odpovědi

    Tomáš Bžatek avatar 1.5.2015 09:03 Tomáš Bžatek | skóre: 29 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Apple - DisplayPort na DVD duallink - podpora?

    Predne, asi jsem natvrdlej, ale co znamena "DS"?

    Kdysi jsem o ACD (Apple Cinema Display) taky uvazoval a hledal informace o kompatibilite. Ukazalo se, pasivni miniDP -> DP redukce nefunguji vzdy a vetsinou je to u kazde karty/iGPU jine (a to i v ramci rady). Pry s novejsimi Intely (IvyBridge+) to funguje zpravidla v poradku.

    miniDP -> DL DVI je aktivni redukce, coz? Opravdu je potreba ovladac nebo USB slouzi jen jako napajeni? Dokazu si predstavit, ze ACD USB podpora v kernelu je jen samostatny kanal pro rizeni intenzity podsviceni displeje, samotny monitor by mel v linuxu fungovat bez nej.

    Na jakykoliv hotplug bych nespolehal a resil bych jej az jako posledni problem.

    Koupim litajiciho tucnaka
    svido avatar 1.5.2015 13:34 svido | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Apple - DisplayPort na DVD duallink - podpora?
    Pardon, přepsal jsem se, samozřejmě mělo být místo DS napsáno DP jako DisplayPort. Mám doma dva 30" LCD, jeden HP který má jen 3x DVD Dual link a ted jsem sehnal za hodně dobře i ACD (měl jsem ho v minulé práci a je to skvělý monitor). K němu jsem měl i jiný notebook, trochu a dupaný s normální dokynou kde byl DP, takže mi stačila jen redukce DS -> miniDP a aktivní převodník od Apple a šlapalo to. Bohužel jsem pro .NET musel mít Win. To fungovalo skvělě. Těď mám low end Lenovo, který má jen ubohou "USB" dokynu, ale i tak jsem dokázal celou dokynu rozjet, ale problém nastal pokud jsem chtěl z ní tahat obraz. Když jsem připojil DP bez aktiví redukce na DVD-D, tak musel být kabel zapojený už od bootu notasu, jinak obraz nefungoval. Ale rozlišení bylo jen 1280x800, což je na 30" moooooc krásný :-D. S HDMI v dokyně to bylo stejné. Když jsem to ale zkusil s aktivním převodníkem, obraz jsem nikdy neviděl. Netuším čím to je, zkoušel jsem i převodnék od Dell a bylo to samé. Předpokládám, že to budu ovladače, protože pod Win to bude fungovat.

    Ano, Apple byl aktivní a je napájen jen z USB. Po připojení USB se normálně detekoval a systém o něm věděl, dokonce i to USB co je na něm fungovalo.

    Osobně vidím problém s notebooku, protože to byl levný šmejd (Lenovo E540 jen s grafikou v CPU), nemá normální replikátor.

    Zkusil jsem už plno věcí, abych k němu mohl mít připojený svůj 30" LCD, ale všechny snahy zatím končily neúspěchem... Bohužel. Kupovat nový LCD s HDMI nebo DP se mi moc nechce, protože neví co bych dělal s tím co mám teď.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.