Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
To se mi nikdy nestalo a od teď mi to pořád dělá: Pokaždé, když zapnu počítač, tak místo, aby mi normálně začal nabíhat operační systém, tak mi tam vleze obrazovka a na ni jsou nápisy, abych zmáčknul F2 pro vyjetí z biosu a vrácení do defaultu nebo F1 pro vlezení do biosu. Jinou možnost to nenabízí. Defaultní nastavení nechci, protože tam mám svoje nastavení, při kterém ten počítač celou dobu používám. Nezbývá mi nic jiného, než zmáčknout F1, vlést do biosu, zkontrolovat moje nastavení a potom escapem vyjet a už konečně naběhne operační systém. A tak jsem nucený při každém puštění počítače vlést do biosu. Navíc v tom biosu musím pokaždé znovu nastavit to, co jsem tam vždycky měl: Vypnutí integrované zvukové karty a pořadí škrbálů, aby na 1. místě byla DVD mechanika a na 2. místě pevný disk. Tyto nastavení ten bios pokaždém vypnutí počítače zapomene a musím to znovu nastavit. A po naběhnutí operačního systému si navíc všimnu toho, že mám rozladěný čas na hodinách.
Bude se asi jednat o hardwarovou poruchu, ale nevím jakou.
Tiskni
Sdílej: