Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
2)Máte někdo zkušenosti s backupovacím SW co dělá image celého Serveru ?dd
Doporučili by jste nějaký ?dd
Nebo něco jiného ?Rozhodně doporučuji zálohovat jenom soubory. Je to inkrementální a obnova může být provedena i na odlišně velký disk.
Myslím, že Raid 1 bez Spare disku není dobrý nápad ?RAID1 bez spare disku mi přijde v pořádku. Špatný nápad mi ale přijde používat HW RAID. Nejde to debugovat, nejde to složit v jiném stroji atd.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Buď té větě vůbec nerozumím, nebo je to naprosto špatně. R10 = R0 + R0. Pokud mluvíme o degradovaném R10, tak to znamená, že polovina dat je na dvou discích a polovina jen na jednom. Přitom data jsou prostřídaná, takže padne-li ten jeden nezrcadlený disk, padnou celá data a to, že zbytek máme 2×, je mám poněkud na takové to hnědé mazlavé.
je nutne si uvedomit, ze aby zaloha byla konzistentni (napr. v pripade zminovaneho dd, cili principialne bitova kopie disku), je nutne server vypnoutLVM snapshot či ve Windows shadow copy.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Degradovaný RAID 10 se dvěma kopiemi je ruská ruleta. Když odejde disk, tak je to typicky ten nejzatíženější, což u degradovaného RAID 10 je ten, ke kterému není kopie. Pokud řadič umí více kopií, doporučil bych trojitý RAID 1. Spare u RAID 1 nemá moc smysl.
Na velmi zatizenych serverech je to mnohem vhodnejsi, nez tahat pole pres CPUServerů, kde se tohle projeví, zrovna moc není. A rozhodně to nebude server, kde jsou jen tři disky (a i kdyby byl, další disk do SW RAIDu vyjde levněji než slušný řadič HW RAIDu a bude to i rychlejší).
Navic SW raid nema bateriovou cache na data pri nahlem vypnuti.RAIDy od Silicon Image taky ne. SW RAID to alespoň umí nějak řešit.
Tiskni Sdílej: