Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
2)Máte někdo zkušenosti s backupovacím SW co dělá image celého Serveru ?dd
Doporučili by jste nějaký ?dd
Nebo něco jiného ?Rozhodně doporučuji zálohovat jenom soubory. Je to inkrementální a obnova může být provedena i na odlišně velký disk.
Myslím, že Raid 1 bez Spare disku není dobrý nápad ?RAID1 bez spare disku mi přijde v pořádku. Špatný nápad mi ale přijde používat HW RAID. Nejde to debugovat, nejde to složit v jiném stroji atd.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Buď té větě vůbec nerozumím, nebo je to naprosto špatně. R10 = R0 + R0. Pokud mluvíme o degradovaném R10, tak to znamená, že polovina dat je na dvou discích a polovina jen na jednom. Přitom data jsou prostřídaná, takže padne-li ten jeden nezrcadlený disk, padnou celá data a to, že zbytek máme 2×, je mám poněkud na takové to hnědé mazlavé.
je nutne si uvedomit, ze aby zaloha byla konzistentni (napr. v pripade zminovaneho dd, cili principialne bitova kopie disku), je nutne server vypnoutLVM snapshot či ve Windows shadow copy.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Degradovaný RAID 10 se dvěma kopiemi je ruská ruleta. Když odejde disk, tak je to typicky ten nejzatíženější, což u degradovaného RAID 10 je ten, ke kterému není kopie. Pokud řadič umí více kopií, doporučil bych trojitý RAID 1. Spare u RAID 1 nemá moc smysl.
Na velmi zatizenych serverech je to mnohem vhodnejsi, nez tahat pole pres CPUServerů, kde se tohle projeví, zrovna moc není. A rozhodně to nebude server, kde jsou jen tři disky (a i kdyby byl, další disk do SW RAIDu vyjde levněji než slušný řadič HW RAIDu a bude to i rychlejší).
Navic SW raid nema bateriovou cache na data pri nahlem vypnuti.RAIDy od Silicon Image taky ne. SW RAID to alespoň umí nějak řešit.
Tiskni
Sdílej: