abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 6
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (35%)
     (2%)
     (19%)
     (2%)
     (2%)
     (2%)
     (15%)
     (15%)
     (10%)
    Celkem 122 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: HW RAID a ZFS

    19.10.2015 16:31 Darkhunter
    HW RAID a ZFS
    Přečteno: 530×
    Ahoj, dočetl jsem se, že ZFS se nemá používat s HW RAIDem. Na serverech nám běží HW RAIDy a chceme tam teď dát ZFS. Může fungovat ZFS s RAIDem, pokud vypnu cachování v raidu a ty disky zapnu pouze jako volume(na některých raidech není možnost JBOD ale pouze volume) a raidovat se budou až v ZFS. Bude tam nějaký výkonnostní nárůst?

    Odpovědi

    Max avatar 19.10.2015 21:54 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW RAID a ZFS
    Stavěl jsem si vlastní storage, jehož myšlenky jsem naznačil zde : Návrh škálovatelného Enterprise Storage za hubičku
    V současné době tedy provozuji 12x4TiB (+ 1x disk jako spare) RE4 SATA disky pod Arecou řadičem (poskládal jsem to jako RAID10 - pomocí ZFS).
    Nasadil jsem FreeNAS právě kvůli ZFS. Rychlé a jednoduché řešení, které je klikací (pro kolegy windowsaře).
    Ze začátku jsem nasadil jen kompresi, když jsem zjistil, že my backupy jedou 1,5Gbps (mám 2x1Gbit LACP), tak jsem nasadil i deduplikaci ve verify režimu.
    Základem je dobrý řadič. Je doporučováno pushovat disky do systému, protože ZFS je využije optimálněji, dále je můžeš přesunout na jiný řadič a není problém, ve finále můžeš lépe kontrolovat stav disků (SMART apod.)
    Cache na řadiči není doporučována kvůli bezpečnosti. ZFS hodně cachuje do RAM, lze použít i SSD apod. a potřebuje mít jistotu, že se vše zapíše na disky tak, jak má. Když je zapnutá cache a vypadne proud, může být problém. To by ale zase měla řešit baterie na řadiči, ale to také někdy nebývá zcela spolehlivé.
    Osobně teď trochu riskuji a jedu na slabých UPS se zapnutou cache na řadiči, aby to mělo lepší výkon. Zatím to vypadá opravdu hodně slušně, na to, že to je jen 12 trapných SATA disků to dokáže sekvenčně zapisovat rychlostí 1,5Gbit + dělat u toho rsync nad 50GiB datama + pár dalších operací + je to stále svižný.
    Jen škoda, že FreeNAS tvůrci přepisují a tak není ještě venku verze postavená nad aktuálním FreeBSD, což mně nejvíce trápí u absence NFS verze 4.1 :-/.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    20.10.2015 14:32 Darkhunter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW RAID a ZFS
    Díky, za info :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.