abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Zajímavý projekt

    Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Bezpečnostní upozornění

    Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 14:11 | IT novinky

    Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:55 | Nová verze

    Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 22:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 18:11 | Nová verze

    CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 26. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 26 vychází z Wine 11.0, D3DMetal 3.0, DXMT 0.72, Wine Mono 10.4.1 a vkd3d 1.18. Do 17. února lze koupit CrossOver+ se slevou 26 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    10.2. 14:22 | Komunita

    KiCad je nově k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit [Mastodon, 𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 13:22 | Zajímavý projekt

    Šenčenská firma Seeed Studio představila projekt levného robotického ramena reBot Arm B601, primárně coby pomůcky pro studenty a výzkumníky. Paže má 6 stupňů volnosti, dosah 650 mm a nosnost 1,5 kilogramu, podporované platformy mají být ROS1, ROS2, LeRobot, Pinocchio a Isaac Sim, krom toho bude k dispozici vlastní SDK napsané v Pythonu. Kompletní seznam součástek, videonávody a nejspíš i cena budou zveřejněny až koncem tohoto měsíce.

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 9
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (26%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (28%)
    Celkem 844 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Linux telefon

    27.11.2015 21:56 Jan
    Linux telefon
    Přečteno: 833×
    Vim, ze se tady tato otazka co rok objevuje, ale mimo Freerunnera, jeho upgrade, ktery ne ze bych si nemohl dovolit, ale prijde mi za mobil trochu moc, nova n900 jeste neni a cena bude taky trochu mimo, Jolla jak se psalo nedavno ma problemy s vyrobcem, no a posledni Ubuntu.

    Mate s nim nekdo osobni zkusenost, nebo kontakt na obchod, kde by se dal prohlednout pred nakupem ?

    Pak jsou tu v predchozich debatach zminovany telefony s Androidem, s navrhem na zmeny fw na cyanogenmod, eventuelne jsem se setkal s instalaci debiana do xiaomi mi3 , to beha pekne , ale neco tak krehkyho jako tenhle telefon jsem snad nevidel, asi nejaky novy trend...

    Zkousel jsem i NB + USB dongle huawei + asterisk - to funguje, ale diky vydrzi NB by se to proneslo na baterkach...

    Existuje dnes reseni Linuxoveho Phone , nebo ani ten Ubuntu neni moc pouzitelny?

    Honza

    Odpovědi

    28.11.2015 10:44 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    Nepochopil jsem o co ti vlastne jde?
    29.11.2015 10:40 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    O telefon s linuxem. Neco, co by bylo soucasne telefon, tablet, NB a idealne melo klavesnici (staci pres kablik USB , BT ..) . Abych sebou nemusel tahat NB i telefon.

    A teoreticky by to mohl ten ubuntu phone splnovat - jen jsem ho v CR nevidel na zivo. Doufal jsem, ze ho tady nekdo bude provozovat. Tak asi zkusim nejaky emulator.

    Diky za reakci.

    Honza
    30.11.2015 14:29 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    UbuntuPhone ma Bedňa, psal par zapisku do blogu, nebo na sem, ohledne priblizeni k desktopu sem psal pred casem par radek tu...
    2.12.2015 20:04 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    tohle jsem +- cetl a vesmes vsechno je to ala freerunner, funguje tam tuxracer, doom, ale sms moc ne a 3g net vysaje baterku v "mziku". Zitra si jedu pro nexus 4 , pak uvidim.
    2.12.2015 09:02 pAn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    Android je Linux, sice hodně přiohnutý, ale pořád Linux. Takže snad na každém androidím telefonu, kde máš root přístup a dost místa, můžeš mít nějakou jinou distribuci v chrootu. Zkoušel jsem Debian, není to nic složitého (přes debootstrap). Existují i xservery pro Android. Jiná otázka použitelnost - používat to, byť s klávesnicí, je většinou dost nešikovné. Už jen proto, že GUI aplikace jsou dělané na ovládání myší, která se musí nějak emulovat. Krom toho bývá problém s čitelností, i velké telefony mají pořád menší displej než PC. Co se mi naopak líbí, je možnost připojit k telefonu (nejen) do toho chrootu přes ssh.

    Cyanogenmod je pořád Android, ale, podle mých zkušeností, o dost lepší, než ten, co bývá v telefonech (vždycky si říkám, proč to výrobci tak degradují zkripleným systémem, když to zjevně jde líp).

    Ubuntu jsem zkoušel na svojí S3. Moc to nefungovalo, ale nevypadalo to špatně. Každopádně pro aplikace neoptimalizované pro telefon, bude asi platit totéž co pro Android + Debian v chrootu + Xserver. Pokud tam vůbec půjdou dostat (nevím, nezkoušel jsem).

    S klávesnicema je to problém, skoro nejsou, teď snad nový blackberry, ale tam mi na první pohled chybí šipky. Já mám tuhle. Výhoda je, že s telefonem je to jeden kus, nevýhoda je, že se na tom moc dobře nepíše a telefon je s tím pořádně tlustý.

    Pokud se nebojíš experimentovat, tak bych doporučil jakýkoli Androidí telefon, pro který je CM. Ale otázka, co od toho vlastně čekáš.
    Petr Tomášek avatar 2.12.2015 12:09 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    Android je prasárna jedna velká bezpečnostní díra. Nebrat. Ani CM.
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    2.12.2015 20:02 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux telefon
    Co od toho cekam - to co jsem psal v zacatku. Ze sveta androidu koukat na youtube, a nahrada netbooku + telefon a sms a idealne pres USB sitovku. To vyse popsany jsem zkousel na telefonu syna - na my "sunce" bych to nespustil, a jako pekny, ale nebylo to ono a jak jsem psal treba xiaomi mi3 je fajn, ale hrozne krehky, nastesti novy display z Chiny neni tak drahy. Zitra si jedu pro nexus 4 tak uvidim, co ten ubuntu phone.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.