Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aquaris E4.5 Ubuntu Edition stojí 169,99 euro, tedy 4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cena. Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je velmi podobný původnímu Aquaris E4.5 s operačním systémem Android - obě zařízení mají stejný čtyřjádrový procesor Cortex-A7 na frekvenci 1,3 GHz od společnosti MediaTek a GPU Mali-400. Telefon má 1 GB paměti RAM, 8 GB flash paměti k ukládání dat a slot na microSD karty. Displej o velikosti 4,5 palců má poměrně nízké rozlišení 960 x 540 pixelů (qHD) s 240 dpi.
Aquaris E4.5 má 8MP fotoaparát s podporou 1080p videa, automatickým zaostřováním a duálním bleskem spolu s 5MP fotoaparátem nad displejem. Mezi další výbavu patří dva sloty na microSIM karty, GPS, Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Telefon má rozměry 137 x 67 x 9 mm a váží 123 gramů. Kromě toho lze zmínit 2150mAh baterii, audio jack, micro USB OTG port.
Na Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je k dispozici řada předinstalovaných aplikací, z nichž většinu vyvinul sám Canonical. Mezi tyto aplikace patří zprávy, kontakty, webový prohlížeč či přehrávač médií. Nechybí však ani aplikace vytvořené komunitou jako hudba, hodiny, kalkulačka nebo připomínky. Jelikož se BQ zaměřuje na průměrného spotřebitele (i když je otázkou, zda si takový spotřebitel koupí zrovna telefon s Linuxem), nejsou na telefonu předinstalovány zajímavé aplikace jako Terminal nebo File Manager.Nutno podotknout, že u telefonů s Linuxem není předem dáno, jaké aplikace na nich musejí být předinstalovány a to tak záleží pouze na výrobci.
Je jasné, že velcí hráči na trhu nebudou psát aplikace pro relativně malou platformu jako Ubuntu. To Canonical vyřešil svým konceptem „webových aplikací!, což jsou webové stránky, které jsou však hlouběji propojené s operačním systémem. Mezi tyto aplikace patří Facebook, Twitter, HERE či Gmail.
BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je nyní dostupný ve vše zemích Evropské unie, bližší informace naleznete na produktových stránkách.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cenaNo vzhledem k HW vybave(bez LTE, jenom GPS, nic moc displej) mi to prijde celkem hodne. Kdybych chtel neco s okrajovym systemem, tak si snad za ty prachy radsi koupim tohle
Ono nejake takove zarizeni existuje?Právě že o žádném nevím a doufal jsem, že když někdo už dělá hardware s normálním linuxem (prosím nehádejte se že považuju Ubuntu za normální Linux :), tak si tyhle věci pohlídá. Už jsem ze zoufalství přemýšlel že vezmu nějaký Raspberry Compute module nebo podobnou desku a oholím z ní největší konektory a připojím displej a USB 3G modem, ale pak si vždycky řeknu, že smartphone nepotřebuju tak moc a že neumím power management (tipy na jednodeskáč s dobrým power managementem?).
Řekl bych, že tam asi bude mir.No tak se tam spustí nějaký embedded x server, to je fuk :)
Nicméně, co máte proti gmailu?Mají ta data (kdo dnes šifruje maily end-to-end, a i pak alespoň sociální síť) a když se to rozbije, nikoho se nedovoláš.