Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Aquaris E4.5 Ubuntu Edition stojí 169,99 euro, tedy 4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cena. Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je velmi podobný původnímu Aquaris E4.5 s operačním systémem Android - obě zařízení mají stejný čtyřjádrový procesor Cortex-A7 na frekvenci 1,3 GHz od společnosti MediaTek a GPU Mali-400. Telefon má 1 GB paměti RAM, 8 GB flash paměti k ukládání dat a slot na microSD karty. Displej o velikosti 4,5 palců má poměrně nízké rozlišení 960 x 540 pixelů (qHD) s 240 dpi.
Aquaris E4.5 má 8MP fotoaparát s podporou 1080p videa, automatickým zaostřováním a duálním bleskem spolu s 5MP fotoaparátem nad displejem. Mezi další výbavu patří dva sloty na microSIM karty, GPS, Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Telefon má rozměry 137 x 67 x 9 mm a váží 123 gramů. Kromě toho lze zmínit 2150mAh baterii, audio jack, micro USB OTG port.
Na Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je k dispozici řada předinstalovaných aplikací, z nichž většinu vyvinul sám Canonical. Mezi tyto aplikace patří zprávy, kontakty, webový prohlížeč či přehrávač médií. Nechybí však ani aplikace vytvořené komunitou jako hudba, hodiny, kalkulačka nebo připomínky. Jelikož se BQ zaměřuje na průměrného spotřebitele (i když je otázkou, zda si takový spotřebitel koupí zrovna telefon s Linuxem), nejsou na telefonu předinstalovány zajímavé aplikace jako Terminal nebo File Manager.Nutno podotknout, že u telefonů s Linuxem není předem dáno, jaké aplikace na nich musejí být předinstalovány a to tak záleží pouze na výrobci.
Je jasné, že velcí hráči na trhu nebudou psát aplikace pro relativně malou platformu jako Ubuntu. To Canonical vyřešil svým konceptem „webových aplikací!, což jsou webové stránky, které jsou však hlouběji propojené s operačním systémem. Mezi tyto aplikace patří Facebook, Twitter, HERE či Gmail.
BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je nyní dostupný ve vše zemích Evropské unie, bližší informace naleznete na produktových stránkách.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cenaNo vzhledem k HW vybave(bez LTE, jenom GPS, nic moc displej) mi to prijde celkem hodne. Kdybych chtel neco s okrajovym systemem, tak si snad za ty prachy radsi koupim tohle
Ono nejake takove zarizeni existuje?Právě že o žádném nevím a doufal jsem, že když někdo už dělá hardware s normálním linuxem (prosím nehádejte se že považuju Ubuntu za normální Linux :), tak si tyhle věci pohlídá. Už jsem ze zoufalství přemýšlel že vezmu nějaký Raspberry Compute module nebo podobnou desku a oholím z ní největší konektory a připojím displej a USB 3G modem, ale pak si vždycky řeknu, že smartphone nepotřebuju tak moc a že neumím power management (tipy na jednodeskáč s dobrým power managementem?).
Řekl bych, že tam asi bude mir.No tak se tam spustí nějaký embedded x server, to je fuk :)
Nicméně, co máte proti gmailu?Mají ta data (kdo dnes šifruje maily end-to-end, a i pak alespoň sociální síť) a když se to rozbije, nikoho se nedovoláš.