Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Aquaris E4.5 Ubuntu Edition stojí 169,99 euro, tedy 4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cena. Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je velmi podobný původnímu Aquaris E4.5 s operačním systémem Android - obě zařízení mají stejný čtyřjádrový procesor Cortex-A7 na frekvenci 1,3 GHz od společnosti MediaTek a GPU Mali-400. Telefon má 1 GB paměti RAM, 8 GB flash paměti k ukládání dat a slot na microSD karty. Displej o velikosti 4,5 palců má poměrně nízké rozlišení 960 x 540 pixelů (qHD) s 240 dpi.
Aquaris E4.5 má 8MP fotoaparát s podporou 1080p videa, automatickým zaostřováním a duálním bleskem spolu s 5MP fotoaparátem nad displejem. Mezi další výbavu patří dva sloty na microSIM karty, GPS, Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Telefon má rozměry 137 x 67 x 9 mm a váží 123 gramů. Kromě toho lze zmínit 2150mAh baterii, audio jack, micro USB OTG port.
Na Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je k dispozici řada předinstalovaných aplikací, z nichž většinu vyvinul sám Canonical. Mezi tyto aplikace patří zprávy, kontakty, webový prohlížeč či přehrávač médií. Nechybí však ani aplikace vytvořené komunitou jako hudba, hodiny, kalkulačka nebo připomínky. Jelikož se BQ zaměřuje na průměrného spotřebitele (i když je otázkou, zda si takový spotřebitel koupí zrovna telefon s Linuxem), nejsou na telefonu předinstalovány zajímavé aplikace jako Terminal nebo File Manager.Nutno podotknout, že u telefonů s Linuxem není předem dáno, jaké aplikace na nich musejí být předinstalovány a to tak záleží pouze na výrobci.
Je jasné, že velcí hráči na trhu nebudou psát aplikace pro relativně malou platformu jako Ubuntu. To Canonical vyřešil svým konceptem „webových aplikací!, což jsou webové stránky, které jsou však hlouběji propojené s operačním systémem. Mezi tyto aplikace patří Facebook, Twitter, HERE či Gmail.
BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition je nyní dostupný ve vše zemích Evropské unie, bližší informace naleznete na produktových stránkách.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
4650 Kč, což je na takový smartphone střední třídy poměrně slušná cenaNo vzhledem k HW vybave(bez LTE, jenom GPS, nic moc displej) mi to prijde celkem hodne. Kdybych chtel neco s okrajovym systemem, tak si snad za ty prachy radsi koupim tohle
Ono nejake takove zarizeni existuje?Právě že o žádném nevím a doufal jsem, že když někdo už dělá hardware s normálním linuxem (prosím nehádejte se že považuju Ubuntu za normální Linux :), tak si tyhle věci pohlídá. Už jsem ze zoufalství přemýšlel že vezmu nějaký Raspberry Compute module nebo podobnou desku a oholím z ní největší konektory a připojím displej a USB 3G modem, ale pak si vždycky řeknu, že smartphone nepotřebuju tak moc a že neumím power management (tipy na jednodeskáč s dobrým power managementem?).
Řekl bych, že tam asi bude mir.No tak se tam spustí nějaký embedded x server, to je fuk :)
Nicméně, co máte proti gmailu?Mají ta data (kdo dnes šifruje maily end-to-end, a i pak alespoň sociální síť) a když se to rozbije, nikoho se nedovoláš.