Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Nie moc casto to robim, ale teraz to spravim.Fakt dufam ze tie hrubky v pravopise su len snaha byt zaujimavy, inak prosim prosim prebehni si zaklady slovenskej gramatiky a pravopisu...
K veci..na raspbi nerob router....je to na to slabe....
D.
akonahle to ma zvladat nejake vacsie pps+nedaj boze nejaky ten rule vo firewalle a sem tam nejake statistiky tak vykon je hrubo nedostatocny
D.
Keby som použil RASPBERRY Pi 2 Model B bude situácia podobná?Mělo by to být rychlejší. RPi2B saturuje 100Mb/s ethernet. Spíš než takovou desku bych koupil Banana Pi R1 nebo nějaký openwrt router. Ale podle mě RPi2 bude stačit.
Sifi na USB nebude o nic lepší než ethernet na USB.Bude, u wifi je normální, že nejede moc rychle (resp. nesaturuje USB), u ethernetu ne.
Nějaký Mikrotik, třeba 951, ta mi tu (s GE) natuje 250Mbit.250Mb/s jistě na mobilním připojení využije. Mikrotik nebrat, dokriplený nehackovatelný OS.
zdar..tak som s5 za pc
skusenost je taka ze k routovaniu sa casom pribali nat casom sa pribali fw casom sa pribali nejaky ten ntop..nedaj boze rrd...a rpi je nedostacujuce...cize je mozno pravda ze na holy packet forwarding by to stacilo...ale (rozumne..s vykonovou rezervou) nic viac.. po nete je dost diskusii na tuto temu ako cpu je na 100% atd...
D.
RPI je na tento účel skôr nevhodné pre nedostatok výkonu.Vždyť 100 Mb/s uroutuje i tohle, RPi je oproti tomu dělo. Má bohužel síťovku na USB, ale 2x10MB/s by USB dát mělo.
Tiskni
Sdílej: