Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
RPi jsem jen tak zkoušel, jestli by zvládlo alespoň 1 stream a nezvládne (1fps).Pokud mu jde i o ukládání, doporučil bych nějakou desku podobnou Raspberry, co má SATA port.
Co vím, tak rpi + eth = usb, takže jakékoli větší datové toky silně zatíží CPU a celý výkon jde do kelu ...To nic nemění na tom, že s Raspberry verze 1 jsem streamoval z USBčka do sítě 32 Mb/s s poloviční zátěží CPU. RPi2 mi saturuje stovkový ethernet. Píšou to i v tom benchmarku, přenos na USB disk má plnou rychlostí stovkového ethernetu. Naopak to, že tazatel píše rychlost ve framech za sekundu asi znamená, že se to snaží překódovávat.
Mám RPi model BTedy prehistorický jednojádrový ARMv6.
A když vezmu ffmpeg bez různých parametrů, tak ukládání videa buď za pár vteřin spadne nebo běží, ale ukládá 1fps ...Neukládáš to, překódováváš to. Čisté ukládání to musí dát (jak už jsem psal, streamoval jsem na starém RPi rtl-sdr, tedy 32 Mb/s). Oproti tomu encoding je extrémně náročný, například moje i3-2350M zvládá fullhd jenom 10 fps, co má pak asi dělat Raspberry? Zrychlení u x264 lze dosáhnout pomocí
-preset ultrafast
, za cenu zvýšení bitrate. Bylo by potřeba zkusit, jestli je lepší x264 s presetem ultrafast, nebo kodek do nějakého jednoduššího formátu (MPEG-4 Part 2, MPEG2, MPEG1).
Dále pár lidí na internetu tvrdí, že umí používat hardwarový H.264 kodér v RPi pro vlastní streamy. A pak tvrdí, že při použití NEON instrukcí (které jsou jenom v RPi2) se to o řád zrychlilo.
Pokud budeš používat RPi2, dej si pozor, ať máš kritický software zkompilovaný pro ARMv7, nejlépe i s NEON vektory. Raspbian je pro ARMv6.
Tiskni
Sdílej: