Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
A neexistuje nahodou presne kvoli tomuto standard ATX?Tak s touto odpovedou si mu prilis nepomohol. Existuje tolko variant velkosti zakladnych dosiek a rovnako aj velkosti skriniek. Zazil som kadejake problemy, niekde doska len tak tak vosla do skrinky, v inom pripade neslo pouzit niektore SATA porty zahnute o 90 stupnov, niekde vobec nevosla doska, hoci vyrobca tvrdil, ze dany romzer podporuje.... Pri tak velkej doske je nazoaj dobre si to poriadne overit To Jos87: Podla tej starej dosky tam bude pasovat aj ta nova(obe dosky maju rovnaku sirku, o vysku sa nebojim). Nemas pre istotu fotku vnutrajska? Ta nova doska ma SATA porty zahnute o 90 stupnov, co by v urcitych skrinkach mohlo robit problem(zalezi ako ma ta skrinka urobeny kôs na 3.5" disky). p.s.Na buduce skus lepsie popisat problem hned na zaciatku. Mal si hned napisat, ze potrebujes zistit, ci do nej vojde nova doska a aka tam bola povodna doska.
Připadám si jako bychom žili každý v jiném světě. Deska ATX kterou jsem potkal a byly jich spíše stovky než desítky byla rozměrově vždy stejná. ... Ale to že by se do skříně pro ATX desku ATX deska fakticky nevešla jsem nikdy neviděl.Urcite boli vsetky rozmerovo rovnake? Niesu vsetky ATX dosky rozmerovo rovnake a predsa sa oznacuju ako ATX dosky. Vsetky ATX dosky maju rovnaku dlzku(305mm) ale mozu byt rozne siroke. Standard ATX(niekde oznacovany ako fullATX) je 305mm x 244mm a k nemu existuju rozne uzsie ATX dosky az po 305mm x 190mm. Hlavne lacny vyrobcovia skriniek radi vyrobia skrinku, do ktorej 305mm x 244mm dosku neosadis, len tie uzsie varianty. A vyrobca ti bez problemov k takej skrinke napise, ze podporuje ATX zakladne dosky(hoci to nieje uplna pravda). Par krat som sa uz takto popalil pri kupe skrinky, tak viem svoje(odvtedy si kazdu skrinku poriadne preverujem). Neviem, ci by som vo firme aj taku skrinku este nenasiel. V zivote so videl naozaj kadeco (V HW sa naozaj vyznam a mam velke skusenosti). Preto mu ta tvoja odpoved pomohla ako mrtvemu zimnik. ATX standard je velmi siroky pojem.
Neznalost neomlouvá, ani když se nazveš guru přes HW.To, ze niekto niekde nieco napise/nakresli neznamena, ze sa to aj v praxi tak pouziva. Vyrobcovia(aj skriniek a aj dosiek) radi usetria kazdy cent, ked sa da. Maju ATX dosky na nizsie uvedenych odkazoch rovnake rozmery? 1 2 3 4 5 6 To iste plati u uATX dosiek . Tiez tam existuju dosky roznou sirkou od 244mm do 17.4mm(tusim, ze uzsiu som nevidel). Videl som rozne ine kuriozity. Tu mi napriklad lezi jedna doska, ktora je asi o 2cm dlhsia ako stnadardna mini-ITX doska. foxconn Tak ako existuju rozne sirky dosiek, tak existuju aj skrinky s roznou sirkou. Posledny krat sa mi to stalo s uATX skrinkou od Modecomu, do ktorej si uATX dosku s romzermi 244x244 nemal sancu dostat. Vyrobca na to samozrejme neupozornil. Takze pri kupe fullATX a aj full uATX dosiek v kombinacii s lacnou no name skrinkou je namieste byt opatrny.
A neexistuje nahodou presne kvoli tomuto standard ATX?Zopakujem to - podla mna nijako. Na to som narazal v tomto vlakne.
Tiskni
Sdílej: