Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Já mám tenhle, protože na ten Prolific chipset jsem měl ne úplně nejlepší reference ohledně kompatibility. Na druhou stranu, pokud vysloveně nepotřebujete ten sériový port (např. kvůli ovládání nějakého embedded zařízení nebo k debugování low level problémů přes sériovou konzoli), upřednostnil bych ten ethernet. USB 2.0 adaptér pro 100Mb/s ethernet stojí asi tak stejně jako ten sériový a USB 3.0 adaptéry na gigabitový ethernet začínají na necelém dvojnásobku.
Složitě to sice vypadá, ale je dobré si uvědomit, že USB adaptér na něco standardního se dá použít i samostatně a bude se vám hodit i jindy a jinde. Když si pořídíte jednoúčelový propojovací "kabel", bude to sice jednodušší, ale k ničemu jinému použít nepůjde. Pokud tedy vůbec bude použitelný pod Linuxem a bude použitelný i pro vaše účely - u té věci, na kterou jsem odkazoval před chvílí, mám temné podezření, jestli to ve skutečnosti neemuluje USB mass storage.
Oproti tomu s CH340 jsou problémy, v Linuxu to rozumně funguje až od 4.1 a při baudrate 115200 to ztrácí synchronizaci (při nižších to jede dobře).
V tom mém adaptéru je FTDI FT232. Rychlost 115200 funguje bezproblémově (jádro 3.12), rychlejší jsem zatím nezkoušel (a nevím, jestli to bude umět sériový port na druhé straně).
Nastavit Getty problém nebude, ale bojím se, že většinou se tomu počítači stane něco horšího (panic, rozbitá konfigurace GRUBu atd.) a tohle stejně nebude fungovat, protože BIOS podporu pro USB sériák mít nebude a GRUB jenom ve vyšších stages.
Ano, pokud člověk bude chtít počítač plně ovladatelný přes sériovou konzoli, bude to vyžadovat podporu už od BIOS/EFI a určitě to nebude založené na hotplugu USB zařízení. Ale to by musel tazatel napsat, co přesně od toho očekává, "když třeba nefunguje síť" zahrnuje příliš široký okruh problémů.
Když bylo potřeba něco řešit na místě (protože nefungovala síť), …
Tiskni
Sdílej: