Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Já mám tenhle, protože na ten Prolific chipset jsem měl ne úplně nejlepší reference ohledně kompatibility. Na druhou stranu, pokud vysloveně nepotřebujete ten sériový port (např. kvůli ovládání nějakého embedded zařízení nebo k debugování low level problémů přes sériovou konzoli), upřednostnil bych ten ethernet. USB 2.0 adaptér pro 100Mb/s ethernet stojí asi tak stejně jako ten sériový a USB 3.0 adaptéry na gigabitový ethernet začínají na necelém dvojnásobku.
Složitě to sice vypadá, ale je dobré si uvědomit, že USB adaptér na něco standardního se dá použít i samostatně a bude se vám hodit i jindy a jinde. Když si pořídíte jednoúčelový propojovací "kabel", bude to sice jednodušší, ale k ničemu jinému použít nepůjde. Pokud tedy vůbec bude použitelný pod Linuxem a bude použitelný i pro vaše účely - u té věci, na kterou jsem odkazoval před chvílí, mám temné podezření, jestli to ve skutečnosti neemuluje USB mass storage.
Oproti tomu s CH340 jsou problémy, v Linuxu to rozumně funguje až od 4.1 a při baudrate 115200 to ztrácí synchronizaci (při nižších to jede dobře).
V tom mém adaptéru je FTDI FT232. Rychlost 115200 funguje bezproblémově (jádro 3.12), rychlejší jsem zatím nezkoušel (a nevím, jestli to bude umět sériový port na druhé straně).
Nastavit Getty problém nebude, ale bojím se, že většinou se tomu počítači stane něco horšího (panic, rozbitá konfigurace GRUBu atd.) a tohle stejně nebude fungovat, protože BIOS podporu pro USB sériák mít nebude a GRUB jenom ve vyšších stages.
Ano, pokud člověk bude chtít počítač plně ovladatelný přes sériovou konzoli, bude to vyžadovat podporu už od BIOS/EFI a určitě to nebude založené na hotplugu USB zařízení. Ale to by musel tazatel napsat, co přesně od toho očekává, "když třeba nefunguje síť" zahrnuje příliš široký okruh problémů.
Když bylo potřeba něco řešit na místě (protože nefungovala síť), …
Tiskni
Sdílej: