Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dobrý den,
Uvažuji o stavbě vlastního domácího NAS serveru pro zatím tyto účely:
2 disky v raid 1 (mirror) pro dokumenty, fotky atd
2 disky v raid 0 (stripe-set) pro obsah, který není důležitý.
Disky by byly kombinované:
WD RED 3T (WD30EFRX) + Seagate Surveillance 3T (ST3000VX006) v RAID 1
WD RED 3T (WD30EFRX)+WD RED 3T (WD30EFRX) v RAID 0
To vše na desce:
GIGABYTE N3150N-D2H - Intel N3150 GA-N3150N-D2H
Paměti:
Kingston HyperX Savage 8GB DDR3 1600 CL9 HX316C9SR/8
Zdroj:
Fortron FSP250-60HHN 250W, bulk 9PA250CT01
OS:
FreeNAS
Nainstalován na:
USB FLASH DISKU - Kingston DataTraveler Micro 3.1 - 16GB DTMC3/16GB
Můj dotaz zní:
1) Bude taková sestava fungovat s FreeNAS tak jak si představuji? (dva disky v RAID 1 a dva disky v RAID 0)
2) Lze FreeNAS nainstalovat na USB disk a takto jej nadále používat?
3) bude umět FreeNAS uspávat systém? Hádám, že cron jobs by to mělo zvládnout.
4) Má někdo tušení, zda lze systém nainstalovaný na flash disku probudit z WOL?
O takový server se nechci moc osobně (myslím tím být u něj přítomen) starat.
Maximálně nastavit v cron jobs uspávání a probouzení přes WOL nebo tak nějak.
Dělal už někdo takový svůj domácí NAS?
Děkuji moc za jakoukoli technickou či jinou připomínku.
Děkuji za příspěvek
Jinak jsou dva tábory lidí. Jedni ti budou říkat, že pokud chceš ZFS (a pravidelné uspávání do ram), tak by jsi měl mít paměti s ECC. Druzí zase to, že chybka u pamětí je otázkou náhody, která může nastat třeba jen jednou za rok a nemusí ovlivnit core systému.
Minule som za narazil na tento podcast [1], v ktorom bola debata aj o ECC RAM a ZFS. Ak som spravne rozumel, tak v pripade ze na systeme bez ECC pamate dojde k poskodeniu datovej struktury (space map) [2], ktora uklada informaciu o stave blokov (alokovany/volny), tak nasledny import ZFS pool-u nebude uspesny a neexistuje jednoduchy sposob ako poskodeny pool opravit [3].
[1] https://youtu.be/B_OEUfOmU8w?t=3400V mem okoli je nekolik "domacich" NASu, postavenych na podkladu levnejsich PC. S ECC i bez ECC pameti.
Nektere bezi nad FreeNASem (se zakladem FreeBSD 9.3 a 9.10), nektere bezi nad OpenMediaVault (zakladem je Debian).
Krome 1 vse ma system na USB Flash disku a bezi jiz nekolik let.
Co se RAIDu tyka tak nad FreeNASy je obvykle RAIDZ1 nebo RAIDZ2 (v zavislosti na poctu disku) a tedy ZFS
Nad OpenMediaVaulty je vzdy mdraid a nejaky linuxovy fs (ext4, xfs)
Snad vsechny ty stroje proste funguji a nevidel jsem je nekolik let, krom pravidelnych sw updatu.
Odpovedi na otazky za mne jsou odpovedi nasledujici:
1. Co se RAIDu tyka tak ano
2. Ano
3. nejspis ano, nezkousel jsem vse mi bezi nonstop
4. nevidim duvod proc ne
Technickou pripominku bych mel k RAID0 - vyhnul bych se mu, osobne bych nad vsemi 4 disky postavil RAIDZ1 nebo RAID5
Tiskni
Sdílej: