Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
gparted /uel/ktomutozařízení
Program se spustil, tam jsem kliknul na ten disk a zvolil naformátovat na fat32. Spustilo se formátování, ale hned zastavilo. Chybové hlášení mám:
/dev/sdb1p1: No such file or directory libparted messages ( INFO ) Error informing the kernel about modifications to partition /dev/sdb1p1 -- Nepřípustný argument. This means Linux won't know about any changes you made to /dev/sdb1p1 until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting. The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/sdb1 (Nepřípustný argument). This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything with /dev/sdb1.
Já jsem při spouštění gparted zadal příkaz gparted /dev/sdb1
, protože jsem si zjistil uzel zařízení tak, že jsem kliknul na ikonu zavřeného externího disku a dal vlastnosti a tam ten uzel zařízení zní přesně /dev/sdb1
.
Nevím, jak se mi mohlo dostat "zařízení do zařízení". Nevytvářel jsem žádný další oddíl, já jsem se pokoušel to zařízení jenom přeformátovat. Ani nechci mít dělený ten externí disk na několik oddílů, chtěl bych to mít vcelku. Asi to výrobce nějak zprasil. Dá se to "zařízení v zařízení" nějak odstranit? Nejlépe tím Gpartedem.
v pripade gparted neni treba psat nic, protoze po pusteni pomoci "gparted" je v rou menu na vyber disku :)Zadat tento příkaz bez parametrů a bez všeho? To jsem zkoušel úplně ze začátku a to nefungovalo. Okno programu se sice otevřelo, ale ukazovalo to "hledám disky" nebo tak nějak a pořád dokola ten proužek dole běžel sem a tam, jako že něco hledá a pořád nic. Třeba i deset minut. Proto jsem potom ten program ukončil a příkaz zadal znovu, tentokrát s tím uzlem. Ale ať už jsem zadával ten příkaz bez uzlu nebo s uzlem, pokaždé jsem se nejdříve postaral o to, aby bylo zařízení odpojené, takže tady by chyba neměla být.
sudo gparted /dev/sdXv menu vyberes Zarizeni/VytvoritTabulkuOddilu zvolis druh MSDOS a das pouzit POZOR: narozdil od ostatnich operaci tohle neni do fronty ktera je potreba potvrdit tlacitkem "Provest vsechny operace" ale provede se okamzite po potvrzeni okna VytvoritTabulkuOddilu... takze dej pozor na kterem disku to delas...
sudo parted /dev/sdX mklabel msdos
parted -ldo zaznamu pro dalsi navstevniky radeji uvedu, ze pokud by slo o HDD vetsi nez 2TB, tak misto tabulky oddilu: msdos, je potreba zvolit tabulku oddilu: gpt
Tiskni
Sdílej: