Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
a výkonově se Intelu vyrovnají
Ne že bych si myslel, že Intel je pupek světa a nic jiného se mu nemůže vyrovnat, ale tohle může být trochu zrádné. Uživatel zkusí pustit netperf, ukáže mu to něco jako 9400, tak je spokojen a už se neptá
Samozřejmě že pokud spolehlivě víte, že nic z toho nepotřebujete (a ani nikdy nebudete), může vám to být jedno. Ale už jsem párkrát viděl, jak se zákazník najednou moc divil, proč má s 10G kartami propustnost jen 1.5 Gb/s.
ale nějakých "více toků zároveň" je snad základ, co by síťovka měla umět zcela transparentně
V dnešní době víceprocesorových systémů hraje dost velkou roli, jak funguje RSS a podle čeho to umí rozhazovat.
Ani nevím, jestli má/měl Myricom nějaký TCP offload engine...
Intel karty např. typicky umějí generický checksum offloading (NETIF_F_HW_CSUM
), takže není potřeba, aby karta řešila každý protokol nebo kombinaci protokolů zvlášť.
jak pak nastavit routy aby ten prostřední bod (dvojportová síťovka IP 192.168.1.4 a .1.5) pochopíl, že má sloužit zároveň jako router mezi krajními body (.1.2 a .1.3).
Pokud nemáte nějaký zásadní důvod, proč ty adresy nastavit zrovna takhle, doporučoval bych nekomplikovat si zbytečně život a spíš použít něco jako 192.168.1.2/24 na jedné straně, 192.168.2.3/24 na druhé a na té dvouportové 192.168.1.1/24 a 192.168.2.1/24.
Pak na tom prostředním nepotřebujete nastavit nic zvláštního, stačí povolit forwarding. Routy potřebujete nastavit na těch zbylých dvou, aby věděli, kam posílat pakety pro sebe navzájem.
brctl addbr mybridge brctl addif mybridge p2p1 brctl addif mybridge p2p2 ifconfig p2p1 0.0.0.0 ifconfig p2p2 0.0.0.0 ifconfig mybridge 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 up
Přeloženo z archaického jazyka:
ip link add mybridge type bride ip link set p2p1 up ip link set p2p1 master mybridge ip link set p2p2 up ip link set p2p2 master mybridge ip addr add 192.168.1.2/24 brd + dev mybridge ip link set mybridge up
Otázka ale je, proč si s tím komplikovat život.
Máte nakonfigurovanou jumbo frame size?
S funkčním GSO/GRO na tom moc nezáleží. Zrovna tenhle týden jsem dělal nějaké testy a ani při defaultní MTU 1500 nebyl problém nasytit přímý 10Gb/s spoj při nezajímavé zátěži procesoru. Nakonec jsem si tam musel dát tisícovku netfiltrových pravidel, abych vůbec měl co měřit.
ethtool -k
".
Features for p2p1: rx-checksumming: on tx-checksumming: on tx-checksum-ipv4: on tx-checksum-ip-generic: off [fixed] tx-checksum-ipv6: on tx-checksum-fcoe-crc: off [fixed] tx-checksum-sctp: off [fixed] scatter-gather: on tx-scatter-gather: on tx-scatter-gather-fraglist: off [fixed] tcp-segmentation-offload: on tx-tcp-segmentation: on tx-tcp-ecn-segmentation: off [fixed] tx-tcp6-segmentation: on udp-fragmentation-offload: off [fixed] generic-segmentation-offload: on generic-receive-offload: on large-receive-offload: off [fixed] rx-vlan-offload: on tx-vlan-offload: on ntuple-filters: off [fixed] receive-hashing: on highdma: on [fixed] rx-vlan-filter: on [fixed] vlan-challenged: off [fixed] tx-lockless: off [fixed] netns-local: off [fixed] tx-gso-robust: off [fixed] tx-fcoe-segmentation: off [fixed] tx-gre-segmentation: off [fixed] tx-ipip-segmentation: off [fixed] tx-sit-segmentation: off [fixed] tx-udp_tnl-segmentation: off [fixed] tx-mpls-segmentation: off [fixed] fcoe-mtu: off [fixed] tx-nocache-copy: on loopback: off rx-fcs: off [fixed] rx-all: off [fixed] tx-vlan-stag-hw-insert: off [fixed] rx-vlan-stag-hw-parse: off [fixed] rx-vlan-stag-filter: off [fixed] l2-fwd-offload: off [fixed]
Tiskni
Sdílej: