Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
caute potrebujem vylepsit siet a uz ked sa do toho pustim tak nech to stoji za to:
Mam VDSL net ale v kratkej buducnosti by som mal prejst na optiku (ked bude dostupna) ako modem pouzivam vlastny modem zyxel nie od operatora aj ked je to pravdepodobne ten isty model co dava ISP. Ten si zatial planujem nechat a prebridgovat ho s routerom, v modeme mam original FW lebo podla toho co som zistil tak ani DDWRT ani OpenWRT nepodporuju xDSL.
Chcem kupit aj switch s 12 GLAN portami (vlastne preferujem na vsetkom GLAN) na pripojenie pevnych koncovych zariadeni cez ethernet + pripojenie AP do switchu.
Pokial ide o AP pokryval by dost velku plochu a bolo by idealne keby mal aspon ciastocny dosah na zahradu lebo vonkajsie AP zatial nechcem. Uvazujem nad tymto https://www.alza.sk/ubiquiti-unifi-uap-nanohd-d5450299.htm (rozpocet na AP do 150 €). Toto AP ma podla webu DDWRT plnu podporu DDWRT
Switch: Uvazujem nad tymto - ked som dal do filtra najnenej 12 portov zobrazilo mi 16 https://www.alza.sk/tp-link-tl-sg116e-d5552222.htm (rozpocet na switch do 100 €).
Router: Tam mam zatial velky otaznik lebo kablove routery nemaju moc dobru podporu DDWRT preto uvazujem nad kombinaciou DDWRT + OpenWRT. Konkretne som uvazoval nad Mikrotikom: https://www.alza.sk/mikrotik-rb760igs-d5470871.htm#popis ale trosku ma odradza za 1. hodnotenie zakaznika na alze ktory pise ze ked je traffic na sieti vyssia ako cca 700Mb tak router zacina mat problemy 2. podla informacii na webe openwrt sa da openwrt do tohto routera flashnut len cez CLI a aj ked chcem zacat linuxove "hracicky" viac pouzivat aby som si rozsiril obzor tak do flashovania FW cez CLI sa pustim len ak nebude ina moznost.
Moje poziadavky na router: 2x GLAN 1 na prepojenie routera a modemu druhy na prepojenie routera a switchu. RAM aspon 128MB. Podpora HW akcelaracie pri sifrovani VPN/IPsec vitana. Aj ked som este presne nepozeral ci je DDWRT/OpenWRT kompatibilny a HW akceleracou.
Este doplnim pocet koncovych zariadeni: ethernet 8 - 10 Wifi v priemere 10 - 15 niekedy viac (momentalne mam celkovo na wifi v zozname povolenych mac 30 zariadeni)
Diky za rady.
OpenWRT nepodporuju xDSLOpenWRT nemá s xDSL problém, ale jen lantiq/intel čipsety jsou plně podporovaný. Nejhorší jsou v tomhle broadcom čipsety, ty nemají opensourcovaný drivery a nikomu se nechtělo do reverzování binárního blobu kernel modulu. U lantiqu je zase trochu problém, že jsou ty čipsety už dost starý (takže pomalý), čipsety vydaný už Intelem by měly být lepší, ale neměl jsem příležitost používat. Každopádně Intel má opensource toolchain pro své čipsety (UGW). Mediatek čipsety založené na MIPS mají dost slabou kvalitu HW a dokumentace je taky nic moc, ty novější na ARMu by už mohly být lepší co do kvality HW, ale datasheet jsem viděl snad jen jeden. (Když není datasheet, tak budou kernel drivery napsaný podle křišťálové koule) Atheros a QCA wifiny mají v kernelu slušnou podporu, některé atheros router čipsety mají i dokumentaci. Kdyžtak kup router s minipcie slotem a můžeš upgradovat (nekupoval bych intel wifiny, na AP se IMO moc nehodí).
Podívej žádné supervýkonné wifi nenajdeš protože jsou nějaké normy na vysílací výkon a přes to nejede vlak.
Jinak co ti pomůže když bude AP vysílat s výkonem 100dBm když notebok bude odpovídat třeba jenom 15dBm které zanikne v rušení od sousedova AP taky s výkonem 20dBm
Takže chce to kvalitní wifi na obou stranách.
PS. Jeden mikrotik měl u 2Ghz pásma výkon 30dBm ovšem tím jsi překračoval povolení pokud jsi to nastavil u 2Ghz je maximum 20dBm (100mW).
MikroTik RouterBOARD RB951G-2HnDTechnické parametry:
Product code RB951G-2HnD
CPU speed 600MHz
CPU cores 1
RAM 128MB
LAN ports 5
Gigabit Yes
MiniPCI 0
Integrated Wireless 1
Wireless standards 802.11b/g/n
USB 1
Power Jack 8-30V DC
802.3af support No
PoE 8-30V DC on Ether1
Voltage Monitor No
PCB temperature monitor No
CPU temperature monitor No
Dimensions 113x138x29mm
Operating System RouterOS
Temperature range -20C .. +50C
RouterOS License Level 4
Antenna gain 2.5dBi
Current Monitor no
TX power 30dBm
CPU Atheros AR9344
Max Power consumption Up to 7W
Tiskni
Sdílej: