Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »BIOS Flashback Get the most convenient BIOS flashing with just a simple click. Users can easily achieve the latest BIOS support with a USB and power supply, No CPU, RAM or other components required.Zdroj (po chvilce rollování
BIOS FLASHBACK™ Simply drop the (UEFI) BIOS file onto a FAT32 formatted USB stick, plug it into the USB BIOS Flashback port and press the button. Updates can even be performed without having memory or a CPU installed.https://www.asus.com/microsite/motherboard/AMD-X570/ROG/
Flash BIOS Button: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card.Zdroj Pozn. Nejspíš se dá očekávat, že tato funkcionalita (údajně zajištěná samostatným ARM SoC na MB) asi bude záležitostí spíše dražších než levnějších MB. Její dostupnost je nutné předem ověřit u konkrétního modelu MB.
ASUS asi také používá označení BIOS FLASHBACK™ (což vypadá, že je registrovanou známkou .. netuším čí konkrétně).konkretne ASUS ala ASUSTEK
Když pomineme chybějící podporu PCIe 4.0
Někdo to samozřejmě potřebuje, ale ani zdaleka ne každý.
vypadá to že tento MB má strop v pamětech s rychlostí 3200MHz což je méně než optimálních 3600MHz pro Zen2 (navázání taktu IF na paměti)
Projeví se to i v nějakém real life workloadu nebo jen v mikrobenchmarku? Já jsem třeba zkoušel build jádra v tmpfs na stejné sestavě s 2400MHz CL12 a 3200MHz CL16 a rozdíl byl pod hranicí průkaznosti.
Každopádně pokud by dotyčný chtěl využít 3600MHz na pamětech, tak to znamená cenový skok o několik tisíc výš (dražší mb i paměti).
Formuloval bych to asi takhle: i podle těch benchmarků to vypadá, že aby člověk poznal rozdíl, musí provozovat buď hodně náročné hry nebo nějakou formu HPC, takže se bavíme o sestavách s grafickou kartou za pěticifernou cenu a zároveň dražších pamětech. V takovém případě samozřejmě nemá smysl snažit se ušetřit tisícovku nebo dvě na základní desce. Pokud je cílem rozumný výkon za rozumnou cenu, pak jsou B* chipsety obvykle dobrou volbou (samozřejmě nejsou-li nějaké konkrétní hardwarové požadavky, které by vyžadovaly lepší). Sám mám sice X470 a X570, ale to spíš proto, že "béčkové" desky v nabídce mi většinou nevyhovovaly počtem PCI slotů nebo jinou výbavou; paměti jsou 3200MHz a jak už jsem psal, pro mé potřeby by mne nijak neomezovaly ani 2400MHz.
Tiskni
Sdílej: