Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Mám server s řadičem LSI SAS 9271-8i se dvěmy RAIDy 1
Po výměně vadného HDD za nový došlo k rebildu pole. Po restartu serveru začal server opět pípat. V event logu je toto hlášení:
Event ID: 406
Controller ID: 0 PD - :0:2 (EnclosureId: 252; DeviceId: 5) : Reminder: Potential non-optimal configuration due to Drive commissioned as emergency spare
Našel jsem několik informací že je možné toto ignorovat, chtěl bych se však ujistit, že nehrozí nebezpečí ztráty dat.
Případně můžete mi poradit jak tento stav opravit?
Předem děkuji.
megasasctl, čo vypíše?
Aktuálně tam mám jen konzoli přes webové rozhraní, tak kromě více výše zmíněných Eventů ukozuje vše OK, oba RAIDy složené, žádný problém s kontrolou konzistence. Můžu poslat printscreen jestli to k něčem bude.
Zkoušel jsem poslat dotaz na podporu Broadcomu ti mi odpověděli následovně:
Na můj dotaz zda je možné že by tímto byly přímo ohrožena nějaká data:
Mám server s řadičem LSI SAS 9271-8i se dvěmy RAIDy 1Vám už to asi nepomůže, ale nejlepší oprava je v tomhle případě flashnout do toho firmware pro IT mode a RAID1 si sestavit jako softwarový. Používat hardwarový RAID1 je špatný nápad přesně z toho důvodu, na který jste tady narazil.
Tiskni
Sdílej: