Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Jedině objednat dsl s bondingem takže pak dostaneš terminátora.Já mám dojem, že rebrandovaný terminátor lze i koupit. Možná na Rootu jsem to četl. Musel bych pohledat.
jiný FW.Pokud Cetin FW nenabízí ke stažení, tak by to asi byl problém.
Osobně bych bral nejlevnější verzi co dodá jeho ISP a přepnul do bridge a za to si pořídil svůj router.Taky bych to tak udělal.
Pokud Cetin FW nenabízí ke stažení, tak by to asi byl problém.Cetin nic nenabízí k stažení, protože jako uživatel nemáš do toho terminátoru vůbec přístup - právě to uživatelé kritizují že nemůžeš vůbec skontrolovat třeba sílu signálu, jediné k čemu máš přístup jsou signalizační ledky
Line Status: Connected DSL Up Time: 35 days 19 hours 2 minutes DSL Modulation Type: VDSL2 Annex Type: Annex B Upstream Downstream Current Rate (kbps) 5119 46904 Max Rate (kbps) 15073 58435 SNR Margin (dB) 15 8.6 Line Attenuation (dB) 5.8 17.6 Errors (pkts) 0 0
Line Status: Connected DSL Up Time: 8 days 3 hours 30 minutes DSL Modulation Type: VDSL2 Annex Type: Annex B Upstream Downstream Current Rate (kbps) 10240 68982 Max Rate (kbps) 30922 82392 SNR Margin (dB) 15 10.5 Line Attenuation (dB) 30.6 16.8 Errors (pkts) 0 56753
Za to bych měl MikroTik (nebo OpenWrt) router na pevnou síť a na ní visíci AP.Ke tvému dotazu
A jako k čemu by se vyjadřoval?viz https://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/465410#24
ZTE ZXHN H267AMěl jsem s ním problémy když jsem ho měl jako jediné zařízení (tzn. byl v roli modemu i routeru). Jednou za pár dnů vypadávalo VDSL spojení. Byl u mě technik z Cetinu, poradil reklamaci, udělal jsem, nepomohlo. Když je zapojený pouze jako router, tak s ním problémy nebyly. Zapojený jen jako bridge (modem) jsem ho neměl, ale vzhledem k tomu, že vypadávalo spojení VDSL bych se ho v bridgi trochu bál.
Tiskni
Sdílej: