Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Zdravím,
chtěl jsem si ověřit, jestli mi v novém PC funguje ECC a tak jsem se podle jednoho návodu na netu snažil přetaktovat 2 ECC RAM moduly 2666MHz tak, aby při testu docházelo k chybám a já mohl pomocí edac-utils sledovat, jestli ECC chyby opravuje, nebo ne. Měl jsem najít hranici, při které selže boot a pak nastavit frekvenci těsně pod touto hranicí, tak aby mi naběhl LiveOS a tam jsem to mohl otestovat. Když jsem to zkoušel s RAM přetaktovanou na 4000MHz, bylo to pořád stabilní a tak jsem musel jít nahoru. Takže jsem nastavil 4600MHz a to už boot selhal. PC se vypnul, znova zapnul, znova vypnul, znova zapnul a BIOS sám nastavil u RAM defaultní frekvenci 2666MHz. Takže jsem šel o něco níže na nějakých ~4500MHz a celé se to opakovalo. Nakonec jsem skončil na 4133MHz, ale pc už teď nenaběhne ani do BIOSu, ani se nerozsvítí klávesnice. Jen svítí power dioda, točí se ventilátory a když na SATA switcheru zapnu HDD, tak slyším, že se roztočí, ale to je vše? Jak bych teď měl postupovat? Mám zkusit vyresetovat BIOS, nebo si někde půjčit RAMky, nebo to raději odnést do servisu, nebo reklamovat?
Díky za případné rady
Řešení dotazu:
Takže jako první bys zkusil tohle, ano? Taky mi to tak přišlo, ale raději jsem se chtěl zeptat zkušenějších.
THX
THX
$dmesg | grep -i edac [ +0.000031] EDAC MC: Ver: 3.0.0 [ +0.000048] EDAC amd64: MCT channel count: 2 [ +0.000105] EDAC MC0: Giving out device to module amd64_edac controller F10h: DEV 0000:00:18.3 (INTERRUPT) [ +0.000004] EDAC amd64: F10h detected (node 0). [ +0.000002] EDAC MC: DCT0 chip selects: [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 0: 4096MB 1: 4096MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 2: 0MB 3: 0MB [ +0.000003] EDAC amd64: MC: 4: 0MB 5: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 6: 0MB 7: 0MB [ +0.000002] EDAC MC: DCT1 chip selects: [ +0.000001] EDAC amd64: MC: 0: 4096MB 1: 4096MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 2: 0MB 3: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 4: 0MB 5: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 6: 0MB 7: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: using x4 syndromes. [ +0.000015] EDAC PCI0: Giving out device to module amd64_edac controller EDAC PCI controller: DEV 0000:00:18.2 (POLLED) [ +0.000003] AMD64 EDAC driver v3.5.0Pokud jádro nic nevidí, tak se většina chyby opraví na pozadí a edac-utils se nic nedozví. To je bohužel asi taky případ, kdy se pustí memtest a ECC v klidu na pozadí opravuje a chyby tedy vidět nejsou.
Díky za reakci.
Chápu správně, že nejdříve spustím ten test (memtester).
Potom
dmesg | grep -i edac
A potom
edac-util -v
OK?
dmesg | grep -i edac je na zkontrolování zda je modul načtený. Pokud není načtený, tak zde v sekci LOADING se uvádí příkaz pro načtení: modprobe amd76x_edac
Super,
THX
edac-ctl --register-labels.
Třeba máš u tvého distra taky takovou službu, která se ti přidala při instalaci edac-utils.
~$ edac-ctl --register-labels edac-ctl: Error: No dimm labels for ASRock B550 Steel Legend
edac-ctl --register-labels se podívá do souboru labels.db a pokud tam najde MB, tak načte modul jádra pro konkrétní MB.
Tady v 7 let starém článku se píše, že EDAC je pro starší systémy. Pro nové systémy by se měl používat mcelog. Přesně to se píše i na stránce mcelog.
Tam možná, že modul kernelu už není potřeba načítat. Ani v článku, který jsem před tím odkazoval žádný modul nenačítali a přitom po spuštění dmesg | grep -i edac se jim vypsal podobný výpis jako trubicoid2ovi.
Takže co ti to vypíše po příkazu "dmesg | grep -i edac"?
Hele, věnujeme se tomu už v 2 vláknu, které o tom není. Mám na to založit vlákno?
~$ sudo dmesg | grep -i edac [ 0.296013] EDAC MC: Ver: 3.0.0 [ 9.006501] EDAC amd64: MCT channel count: 2 [ 9.006541] EDAC MC0: Giving out device to module amd64_edac controller F19h_M20h: DEV 0000:00:18.3 (INTERRUPT) [ 9.006543] EDAC amd64: F19h_M20h detected (node 0). [ 9.006546] EDAC MC: UMC0 chip selects: [ 9.006546] EDAC amd64: MC: 0: 0MB 1: 0MB [ 9.006547] EDAC amd64: MC: 2: 8192MB 3: 8192MB [ 9.006549] EDAC MC: UMC1 chip selects: [ 9.006550] EDAC amd64: MC: 0: 0MB 1: 0MB [ 9.006550] EDAC amd64: MC: 2: 8192MB 3: 8192MB [ 9.006551] EDAC amd64: using x16 syndromes. [ 9.006557] EDAC PCI0: Giving out device to module amd64_edac controller EDAC PCI controller: DEV 0000:00:18.0 (POLLED) [ 9.006559] AMD64 EDAC driver v3.5.0
. Myslím, že to děláš dobře - dle návodu, a EDAC driver taky máš načtený.
IMHO když RAMku zatížíš stres-testem pomocí memtester a pak budeš v nějakých intervalech spouštět edac-util --v, tak by ti to mělo vypisovat opravené/neopravené chyby, pokud k nim dojde.
No, včera jsem to tak udělal. Přetaktoval jsem RAM na 4GHz, pustil jsem memtester a v druhém terminálu edac-util --v a asi tak 3/4 hodiny jsem pak mačkal šipku nahoru a enter a pořád se objevovalo 0 opravených, 0 neopravitelných, žádné chyby k reportu. Ten člověk v tom návodu píše, že to zřejmě opravuje MB na pozadí a že to dělají Ryzeny. Ještě si přečtu ten článek, co jsi odkazoval, ale vůbec nevím, jak nastavit časování. Navíc tahle položka je v mém BIOSu šedá a nedá se rozkliknout. A taky je otázka, kdy se k tomu vůbec dostanu. Pokud se tedy do toho pustím a na něčem se zadrhnu, tak založím to nové vlákno.
#sledovani vystupu programu obnovovany po X vterinach (ukazuje jen to posledni, bez problikavani) watch -n X prikaz parametry #sledovani vystupu programu obnovovany po X vterinach (ukazuje vse dokud se nezaplni historie terminalu (pokud neni nastavena na nekonecno) while true; do prikaz parametry; sleep X; done # stejne jako predchozi ale zaroven vse uklada do souboru while true; do prikaz parametry | tee -a vystup.txt; sleep X; done
Super, díky. To se určitě bude hodit.
Jasně.
Vím, že jsi myslel Memtes86+, ale já to potřeboval spustit z LiveOS, takže proto ten memtester. Pokud tě to zajímá, tak jsem se snažil o tohle.
Já to potřeboval přetaktovat jen na chvíli, abych mohl otestovat funkčnost ECC a pak bych to vrátil zpět. 2666MHz mi bohatě stačí.
Tiskni
Sdílej: