Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pokud bych to rozepsal - úplně jiná liga procesoru (Little A53 vs Big A72), navíc 1 GHz vs 1,5 resp. 1,8, stejně tak grafický čip s podporou H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode) OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.0... výstup na 2x microHDMI 4Kp60 (jeden)... dále plnohodnotný gigabit adaptér, moderní RAM LPDDR4-3200, USB 3.0, možnost plnohodnotného bootu z externích disků..., 502.11ac podpora Wifi...
Pro jakékoliv smysluplné nasazení je ale nutné i o RPI něco přečíst a proto přeci jen přikládám jeden z těch ďábelských odkazů: https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-4
Zdravim,
tento moj starsi dotaz je moj ja som ho poslal ako neprihlaseny ale rad odpoviem stale si nechavam Raspberry Pi 3BPlus nehodlam ho predat a raz za cas si ho pripojim a stale zistim ze je to kus off pomalsie nez by to chcelo, v shopoch sa da kupit odroid, radxa a insie ale ja som si zvykol na ten fakt ze pre mna je Raspberry aj o operacnom systeme a RaspberryOS je lepsi aspon nez ARMBIAN ktory nie ze by bol zly ale zvyk no a preco vaham nad Raspberry 4 alebo uz rovno 5kou je ako to vydrzi v zatazi pre mna Raspberry je o 3 veciach: 1, je to tiche, 2, moze to ist v kuse, 3 mensia spotreba a nesom si isty ci by som chel aktivny chladic to uz rono mozem pouzit svoj ZBOX BI324 ktory tiez nie je bohvie podla benchmarkov cpu, nejako tuna na abicku je mrtvo chcelo by to nekoho sikovneho co ma raspberry aby napisal blog s postrehmi aspon pre nas vahavych.
Tiskni
Sdílej: