Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Pokud bych to rozepsal - úplně jiná liga procesoru (Little A53 vs Big A72), navíc 1 GHz vs 1,5 resp. 1,8, stejně tak grafický čip s podporou H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode) OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.0... výstup na 2x microHDMI 4Kp60 (jeden)... dále plnohodnotný gigabit adaptér, moderní RAM LPDDR4-3200, USB 3.0, možnost plnohodnotného bootu z externích disků..., 502.11ac podpora Wifi...
Pro jakékoliv smysluplné nasazení je ale nutné i o RPI něco přečíst a proto přeci jen přikládám jeden z těch ďábelských odkazů: https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-4
Zdravim,
tento moj starsi dotaz je moj ja som ho poslal ako neprihlaseny ale rad odpoviem stale si nechavam Raspberry Pi 3BPlus nehodlam ho predat a raz za cas si ho pripojim a stale zistim ze je to kus off pomalsie nez by to chcelo, v shopoch sa da kupit odroid, radxa a insie ale ja som si zvykol na ten fakt ze pre mna je Raspberry aj o operacnom systeme a RaspberryOS je lepsi aspon nez ARMBIAN ktory nie ze by bol zly ale zvyk no a preco vaham nad Raspberry 4 alebo uz rovno 5kou je ako to vydrzi v zatazi pre mna Raspberry je o 3 veciach: 1, je to tiche, 2, moze to ist v kuse, 3 mensia spotreba a nesom si isty ci by som chel aktivny chladic to uz rono mozem pouzit svoj ZBOX BI324 ktory tiez nie je bohvie podla benchmarkov cpu, nejako tuna na abicku je mrtvo chcelo by to nekoho sikovneho co ma raspberry aby napisal blog s postrehmi aspon pre nas vahavych.
Tiskni
Sdílej: