V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pokud pominu praktické zkušenosti, že jako každý hardware+firmware, i Mikrotik občas vykazuje bugy, historicky některé i poměrně špekové a záhadné, tady bych možná začal od "metodických základů".
Síťové prvky "zamrznou při nastavování" třeba proto, že si člověk "uřízne větev" pro přístup Změníte IP adresu, nebo hůř nastavíte nějaké zabezpečení, a už se dovnitř nedostanete.
Správně zmiňujete reset. Můžete upřesnit, jaký reset máte na mysli? Dám tři možnosti:
Třeba dnes už starší model RB912 má jak "ledviny" tak mikrospínač. Každý z těch dvou prvků má tuším jinou funkci, a oba jsou IMO připojeny na GPIO procesoru = neprovádějí reset "natvrdo", ale jejich stav kontroluje v určité fázi bootu či běhu firmware. Tzn. firmware musí v zásadě fungovat=běžet, aby tyhle dva prvky pracovaly. Pokud "ledviny" ve správný okamžik zkratujete šroubovkákem, po restartu naběhne router s factory-clean konfigurací dané verze firmwaru - což konkrétně RB912 ohlásí nezaměnitelným "trylkem" bzučáku. A tlačítko lze tuším použít k bootu ze sítě / breaknutí bootloaderu. Matně si vybavuji, že postup může být nepatrně komplikovanější, je třeba sledovat LEDky, trochu správně časovat stisk resp. uvolnění tlačítka apod.
Právě boot ze sítě, např. v kombinaci s utilitou Mikrotik Netinstall, je jedním ze způsobů, jak se vyprostit z pochroumané instalace firmwaru (když nepomůže reset konfigurace do factory defaults "ledvinou"). Boot ze sítě může být taky součástí procedury pro flashnutí alternativního firmwaru (OpenWRT) - patrně v kombinaci s DHCP a/nebo TFTP. Teď píšu spíš obecně zpaměti, přesné postupy lze dohledat, kdyžtak se ptejte. Základním projevem života může být například to, že když routerboard připojíte proti počítači, na kterém Vám běží Wireshark, a provedete tlačítkový chvat pro vyvolání netbootu, tak ve Wiresharku uvidíte ze strany Routerboardu nějakou aktivitu (DHCP, ARP, TFTP apod.).
Mohl byste upřesnit model, verzi firmwaru a příznaky
Je každopádně divné, pokud by problém spočíval v uložené konfiguraci, že by to Mikrotik "vyležel" odpočinkem bez napájení. Jedno jestli na měsíc nebo na pět minut. Co vím, tak mikrotik nemá NVRAM, konfigurace je uložená v nějakém typu flash (NAND nebo NOR podle modelu), odhaduji z větší části na filesystému.
...jako že se to po kdoví kolika měsících samo probere, to je vážně dost haluz.
Stálo by za podrobnější analýzu, proč to nestartuje, když to nestartuje.
Připojit sériovou konzolu, jestli kvákne aspoň něco.
Hlouběji pod kapotou jsou asi i další příznaky, jestli běží CPU, baví se s RAMkou a flashkou...
Ale tohle znamená, pokud držíte v ruce vadný kus, tak buď mít know-how a vybavení a nepočítat svůj čas, nebo mít po ruce někoho takto vybaveného. (Já to spíš nejsem.)
Vyjmenoval jste několik modelů - bral jste víc kusů v rámci jedné objednávky, a dělal to třeba jeden z několika kusů? Nebo všechny? Nebo je berete po jednom kusu, takže se neví, nakolik je to systematické? (V tom případě jste měl fakt asi smůlu...) Pokud na konkrétním kusu nefunguje reset tlačítkem (ať už se bavíme o resetu konfigurace, nebo o vyvolání netbootu) tak by případně bylo zajímavé porovnání podezřelého kusu se zdravým kusem ("known good"). Protože tyhle "tlačítkové resetovací postupy" jsou někdy vážně peklo. Poměrně specifické a někdy nepříliš dobře dokumentované, nebo si to člověk ve spěchu pořádně nepřečte/nepochopí apod.
Viděl jsem v exotickém průmyslovém PC hardwaru třeba všelijaké nedodělky v napájecí kaskádě, které způsobovaly divné/náhodné chování při POSTu. Byla to ta dobrá varianta, kdy se dalo skopem něco divného nalézt. Problém spočíval obvykle v tom, jak má PC motherboard složité napájení a vůbec blokové schéma (protože ATX). Takže taky třeba sekvencování resetů v závislosti na stavu různých napájecích větví, závislosti při soft-startu apod. No a vývojář toho exota do toho vnesl nějakou svoji inovaci. Nic tak složitého na routerboardech není - tam je jednoduchá napájecí kaskáda, 1-2 stupně, buď to běží nebo jste tomu sebral napájení. Možná se tam najde jeden monitorovací šváb (hlídač napájení + reset generátor) - tři až osm nožiček.
Takže bych to fakt viděl ve Vašem případě nejspíš na nějaký vakl, pokud to nebylo systematické. Způsobů a důvodů, proč počítač "nestartuje", může být mnoho. Spočítejte si signálové nožičky na velkých švábech.
...ani při teplotně podmíněném problému (přehřátí) by to podle mého nepotřebovalo odležet tak dlouho.To, ze to lezelo zrovna mesic je podle popisu jen nahoda.
Kludne to moze byt poskodenou flash. Proste potrebovala cas, kym sa vsetky stratilo vsetko napatie a resetol sa riadiaci obvod. Po odpojeni napajania tam stale nejake tie mV ostavaju a az po nejakom case vplyvom samovybijania klesnu pod hranicnu uroven.
Mne sa to napr. stalo s hp notasom. Prestal fungovat, nepomohlo vybrat baterky na tyzden, ani reset cez power, ci cez piny na doske. Po par mesiacoch som ho vytiahol zo skrine a odvtedy ide bez problemov niekolko rokov.
Tiskni
Sdílej: