Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Hostujem doma firemný ceph cluster na zálohy. Cluster pozostáva z troch "serverov" (desktop hardware), každý má 4x HDD 3.5" SATA. Celé to slušne žerie, takže to prevádzkujem na nočný prúd: bootuje automaticky o 22:00, naťahá zálohy a o 6:00 sa zase automaticky vypína.
Odtiaľ potiaľ to funguje OK. Jediný problém je trocha hluku, keďže to mám v suteréne rodinného domu a v noci mám rád ticho. Preto by som cluster chcel presunúť do samostatne stojacej garáže, kde hluk nebude nikomu prekážať.
Akurát že v suteréne mám vždy príjemných cca 25°C, zatiaľ čo v garáži môžu v zime teploty klesať až k nule. Zo staršej štúdie Google si pamätám, že teploty pod 25°C diskom skracujú životnosť.
Väčšina dnešných HDD má v špecifikácii prevádzkovú teplotu od 0°C. A tak riešim, ako (a či vôbec) riešiť ohrev diskov pred boot-om?
burnP6
alebo niečo podobné, čo zaťaží CPU, kým sa skrinka nevyhreje, a až potom zopnúť SATA napájanie pre rotačné disky. Aj v tomto prípade by bolo potrebné bastliť nejaké spínanie podľa teploty.
(TLDR: pravidelné štarty HDD pri teplote 0-10°C)
Čo si myslíte? Má zmysel to riešiť? Riešil to už niekto? Ako ste to riešili - a vyriešili?
Hostujem doma firemný ceph cluster na zálohy.Firemni zalohy doma? To vazne? Jak funguje? Kdo ruci za data? Mas to pojistene smlovou?
Cluster pozostáva z troch "serverov" (desktop hardware), každý má 4x HDD 3.5" SATA. Celé to slušne žerie, takže to prevádzkujem na nočný prúd: bootuje automaticky o 22:00, naťahá zálohy a o 6:00 sa zase automaticky vypína.To jsou rotacni disky? Zere to, dela to bordel a proto to jede od 22 do 6:00. Neverim.
Tretia možnosť by mohla byť vyhriatie PC skrinky pomocou CPU - systém presunúť na SSD a bootovať z neho, po štarte spustiť burnP6 alebo niečo podobné, čo zaťaží CPU, kým sa skrinka nevyhrejeJak tohle muze nekoho vubec napadnout? Neuvazoval jsi treba nad tim, ze cela tahle filozofie firemniho zalohovani je uplna blbost? Nikdo ti nerekl, ze firemni data se mozna zalohuji jinak nez "doma v garazi"? Tohle je zlej sen.
Tiskni
Sdílej: