Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Hostujem doma firemný ceph cluster na zálohy. Cluster pozostáva z troch "serverov" (desktop hardware), každý má 4x HDD 3.5" SATA. Celé to slušne žerie, takže to prevádzkujem na nočný prúd: bootuje automaticky o 22:00, naťahá zálohy a o 6:00 sa zase automaticky vypína.
Odtiaľ potiaľ to funguje OK. Jediný problém je trocha hluku, keďže to mám v suteréne rodinného domu a v noci mám rád ticho. Preto by som cluster chcel presunúť do samostatne stojacej garáže, kde hluk nebude nikomu prekážať.
Akurát že v suteréne mám vždy príjemných cca 25°C, zatiaľ čo v garáži môžu v zime teploty klesať až k nule. Zo staršej štúdie Google si pamätám, že teploty pod 25°C diskom skracujú životnosť.
Väčšina dnešných HDD má v špecifikácii prevádzkovú teplotu od 0°C. A tak riešim, ako (a či vôbec) riešiť ohrev diskov pred boot-om?
burnP6
alebo niečo podobné, čo zaťaží CPU, kým sa skrinka nevyhreje, a až potom zopnúť SATA napájanie pre rotačné disky. Aj v tomto prípade by bolo potrebné bastliť nejaké spínanie podľa teploty.
(TLDR: pravidelné štarty HDD pri teplote 0-10°C)
Čo si myslíte? Má zmysel to riešiť? Riešil to už niekto? Ako ste to riešili - a vyriešili?
Hostujem doma firemný ceph cluster na zálohy.Firemni zalohy doma? To vazne? Jak funguje? Kdo ruci za data? Mas to pojistene smlovou?
Cluster pozostáva z troch "serverov" (desktop hardware), každý má 4x HDD 3.5" SATA. Celé to slušne žerie, takže to prevádzkujem na nočný prúd: bootuje automaticky o 22:00, naťahá zálohy a o 6:00 sa zase automaticky vypína.To jsou rotacni disky? Zere to, dela to bordel a proto to jede od 22 do 6:00. Neverim.
Tretia možnosť by mohla byť vyhriatie PC skrinky pomocou CPU - systém presunúť na SSD a bootovať z neho, po štarte spustiť burnP6 alebo niečo podobné, čo zaťaží CPU, kým sa skrinka nevyhrejeJak tohle muze nekoho vubec napadnout? Neuvazoval jsi treba nad tim, ze cela tahle filozofie firemniho zalohovani je uplna blbost? Nikdo ti nerekl, ze firemni data se mozna zalohuji jinak nez "doma v garazi"? Tohle je zlej sen.
Tiskni
Sdílej: