Open-source trackball Ploopy Adept má novou verzi nazvanou A+. Stále jde o symetrický desktopový trackball s šasi z 3D tiskárny a firmwarem QMK. Novinkami jsou dvojice tlačítek, jimiž půjde také otáčet, a volitelná opěrka ruky. Funkcionalita firmwaru je rozšířena o gesta, vrstvy a možnost konfigurace za běhu. Schémata a kód jsou jako obvykle na GitHubu. A+ půjde předobjednat za 99 CAD (bez dopravy a cla/DPH).
Prusa Research představil nové modely svých 3D tiskáren: Prusa XL+, CORE One+ (Gen 2) a CORE One L+.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.64. Vyzkoušet lze online demo.
NVIDIA na konci ledna vydala v beta verzi nativního linuxového klienta své cloudové herní služby GeForce NOW. Včera oznámila ukončení beta verze a oficiální podporu Linuxu.
Byla vydána nová verze 3.5.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 33 zranitelností.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 31 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Firma IBM uvedla svůj první mikropočítač Personal Computer před 45 lety, v srpnu 1981. Základní konfigurace modelu 5150 za 1 565 tehdejších dolarů obsahovala desktop s Intel 8088 a 16KB RAM, Color Graphics Adapter a klávesnici. Právě klávesnice Model F/XT vybavené kapacitními spínači, vlivné a s převodníkem dodnes použitelné, připomíná sběratelský web Admiral Shark's Keyboards.
Slovensko odhalilo ruské součástky ve dvou testovaných zařízeních na zjišťování přestupků v silničním provozu a označilo je za bezpečnostní riziko. S odvoláním na vyjádření slovenského Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) to včera oznámil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň ohlásil ukončení spolupráce svého úřadu s dodavatelem části uvedeného systému, slovenskou společností Soitron. Opozice, která na problematické kamery upozornila už dříve, vyzvala k odvolání ministra vnitra.
Dle plánu dnes ve 13:00 proběhne veřejný test eDokladů. Jeho cílem je ověřit připravenost aplikace a související infrastruktury na vysokou souběžnou zátěž před podzimními komunálními volbami.
Byla vydána nová verze 3.47 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.13 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Nazdar
Pouzival som kernel 2.6.11.12 a nemal som nizsiespominany problem. Potom som skusil 2.6.12, potom 2.6.13 a nakoniec s ck1 patchom. U vsetkych tychto kernelov je pocitac hrozne pomaly, ked pracuje s diskom. Ked dam hdparm -t a hdparm -T tak priepustnost HDD vyzera ok:
root@martin:~# hdparm -t /dev/hda /dev/hda: Timing buffered disk reads: 110 MB in 3.03 seconds = 36.29 MB/sec root@martin:~# hdparm -T /dev/hda /dev/hda: Timing cached reads: 1164 MB in 2.01 seconds = 580.06 MB/sec
Problem je, ze pri praci s diskom je vysoke iowait (zozerie co najviac CPU):
...
Time: 18:15:06
avg-cpu: %user %nice %system %iowait %idle
0.98 0.00 1.96 97.06 0.00
Time: 18:15:07
avg-cpu: %user %nice %system %iowait %idle
19.19 0.00 3.03 77.78 0.00
...
Parametre disku su tiez ok:
root@martin:~# hdparm -d /dev/hda
/dev/hda:
using_dma = 1 (on)
root@martin:~# hdparm -i /dev/hda
/dev/hda:
Model=Maxtor 5T040H4, FwRev=TAH71DP0, SerialNo=T4HMZYBC
Config={ Fixed }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=57
BuffType=DualPortCache, BuffSize=2048kB, MaxMultSect=16, MultSect=off
CurCHS=4047/16/255, CurSects=16511760, LBA=yes, LBAsects=80043264
IORDY=on/off, tPIO={min:120,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5
AdvancedPM=yes: disabled (255) WriteCache=disabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 0:
* signifies the current active mode
V logoch kernelu (dmesg) nevidim ziaden problem. Prosim, dajte mi nejaky tip, ako najst problem a ako ho odstranit.
Vopred vdaka! Martin
Tiskni
Sdílej: