Správní rada americké mediální skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) podle očekávání odmítla nepřátelskou nabídku na převzetí od firmy Paramount Skydance za 108,4 miliardy dolarů (2,25 bilionu Kč). Paramount podle ní neposkytl dostatečné finanční záruky. Akcionářům proto doporučuje nabídku od Netflixu.
Na WhatsAppu se šíří nový podvod, který ovšem vůbec nevypadá jako hackerský útok. Žádná krádež hesla. Žádné narušení zabezpečení. Žádné zjevné varovné signály. Místo toho jsou lidé trikem donuceni, aby útočníkům sami poskytli přístup, a to pouhým provedením toho, co vypadá jako běžný ověřovací krok. Bezpečnostní experti Avastu tento nový typ útoku nazývají ghostpairing, protože útočníci si při něm tiše vytvářejí „zařízení duchů“, které žije uvnitř vašeho účtu.
Český LibreOffice tým vydává aktualizaci překladu příručky LibreOffice Draw 25.8. Tato kniha se zabývá hlavními funkcemi programu Draw, vektorové grafické komponenty systému LibreOffice. Pomocí Draw lze vytvářet širokou škálu grafických obrázků. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace a tým hledá dobrovolníky pro další překlady.
Anthony Enzor-DeMeo je novým CEO Mozilla Corporation. Mozillu převzal po dočasné CEO Lauře Chambers. Vybudovat chce nejdůvěryhodnější softwarovou společnost na světě. Firefox by se měl vyvinout v moderní AI prohlížeč.
Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.4.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána nová verze 1.6 otevřeného, licenčními poplatky nezatíženého, univerzálního ztrátového formátu komprese zvuku Opus (Wikipedie) a jeho referenční implementace libopus. Podrobnosti na demo stránce.
Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Dobrý den.
Mám nainstalován na stroji Debian 3.1 sarge kernel 2.4.27-686-smp.
Když jsem se pokusil kernel "povýšit" na 2.6.8-2-686-smp, vše proběhlo vpohodě a zapsal se i grubloader. Ještě dodám, že mi v systému běží SW RAID 1 a v /boot/grub/menu.lst to vypadá tak, že se systém zavádí z /dev/md2.
No o právě v onom RAIDu bude asi problém, protože pod 2.4kovým jádrem jsou disky rozpoznány jako /dev/hdxY a a pod 2.6kovým jako /dev/sdxY.
Při načítání systému s 2.6kovým jádrem mi to hodí chybu mdadm, že nenašel disk /dev/hda6 (spolu s /dev/hdb6 jsou součástí /dev/md2) a nabíhání se ukončí hláškou kernel panic.
V některé diskuzi jsem našel něco o /etc/raidtab, ale tu ani můj debian nemá.
Netušíte někdo, jak tomu systému zaváděnému z 2.6kového jádra vnutit, ať používá pro onačení SATA disků /dev/hdxY namísto /dev/sdxY nebo alespoň někde upravit záznam o RAIDu, aby už správně obsahoval, že /dev/md2 se skládá z /dev/sda6 a /dev/sdb6?
Díky předem všem za jakoukoliv pomoc.
Tiskni
Sdílej: