Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
dpkg
, název si moc nepamatuju. Nedalo by se to tam natlačít tímto?
dpkg
, pokud je to samostatný balíček.
Na debian budu teď přecházet. Chtěl bych jít cestou, že nainstaluju stable, pouze co potřebuji, ale bez aplikací, které chci mít nové. Potom si stáhnu nové OO.o, Firefox...
Jádro bude stable, klíčové služby také. Nevím, proč bych pro svůj rok a půl starý HW potřeboval třeba nové jádro.
Stable kostru + některé nové aplikace (jen ty spouštěné nerootem) mi připadá jako rozumný kompromis.
Obávám se, že v testing stejně nebudu mít, co chci. Od Sarge jsem čekal, že tam budu mít OO.o asi 1.3, nebo tak nějak. Ale ono je to bez českého helpu. Než hledat, co všechno nepřeložili, raději budu instalovat bez OO.o a stáhnu si je z českých stránek, kde po jednoduché instalaci plně fungují jak chci.
Proč ale nemít spolehlivý zbytek? V Sarge budu mít stable sshd. Ten ve větvi testing už tak bezpečný být nemusí. Proto si hodně slibuji od kompromisu stable kostru a kancelář poskládanou.
Proč ale nemít spolehlivý zbytek?a v čem je podle tebe testing nespolehlivý? třeba jako že chodí z flámů pozdě domů?
Do testing verze se dostanou stabilní a ověřené věci. Do stable se dostane to stejné, ale ještě prověřené časem.
Když se budu učit PHP, SQL... tak si to nainstaluji i na pracovní stanici (neserver). Proč instalovat to nejnovější? Stable verze jsou stejně dobré.
Tiskni
Sdílej: