Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Byla vydána verze 1.22.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.22, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Nedostatečná a nekompletní podpora všech možností nejmodernějších grafických akcelelátorů v X11 bývá častým argumentem odpůrců plnohodnotnosti svobodných operačních systémů. Všechny snahy v této oblasti směřují k nátlaku na ATI a NVidia, aby vydávaly ke svým kartám ovladače pro X, a to stejných kvalit, jako jsou ty pro většinový proprietární systém. Řešíme, nakolik se úroveň podpory určité grafické karty v našem systému blíží její úrovni v tom mainstreamovém systému.
Co se ale, přijde mi, moc neřeší, je licence těch ovladačů. Nejsou svobodné, to teda nejsou. Existují vůbec nějaké projekty, nějaké snahy buď o vývoj alternativních ovladačů se svobodnou licencí, nebo o přesvědčování ATI a NVidia, aby liberalizovaly svoji licenční politiku? Nebo jsou všichni spokojeni se současnými licenčními podmínkami oficiálních ovladačů?
na druhou by neskodilo uvazovat smerem, ze nevadi, ze to je binarni vec, ale at je funkcni.Jenže ono to není funkční. Funguje to jenom na PC platformě. Jak k tomu přijdou ostatní?
vsechno nemuze byt svobodne.Všechno svobodné být sice nemůže, ale zrovna ovladače svobodné být musí takřka bezpodmínečně. Představ si tu pakárnu, kdybys těch binárních ovladačů potřeboval deset nebo dvacet a bez nich bys nerozejel ani DMA, USB, zvuk, myš nebo SATA. O nějakém embedded nasazení Linuxu už by se nedalo vůbec uvažovat. A to vůbec nemluvím o tom, že by takovejhle bastl sotva šel udržovat jakž takž stabilní.
Tiskni
Sdílej: